Mám zatvrdlé místo na prsu a kojím

Dotaz od: Eva
Datum přidání: 2. 9. 2015

Ahoj Hanko, zítra končím šestinedělí. Plně kojím a dnes se objevil problém – na vnitřní straně pravého prsu se mi vytvořilo tvrdé, citlivé místo. Žádný červený flek nepozoruji. Dneska jsem si místo sprchovala teplou vodou, dávala jsem si na místo teplou žínku a tvaroh, po nakojení jsem se snažila odstříkat. Zatím výraznou změnu nepozoruji. Teplotu nemám. Poraďte mi prosím jak mám postupovat, mám z bolavého prsu odstříkávat? Někde jsem četla, že se tím situace zhorší, protože to stimuluje prso k dalšímu nalévání mlékem. Jak mám případně prs masírovat?Při kojení z levého prsu, mi z nemocného prsu mléko samovolně vytéká. Pokud se situace nezlepší, jakého lékaře mám navštívit? Můj gynekolog má momentálně dovolenou, byla by možná případná osobní konzlutace ve tvé poradně? Díky moc, Eva.

Odpověď odborníka

Hana Hutlová

Hana Hutlová

Dobrý den Evo,podle popisu si myslím, že se jedná o retenci – zadržení mléka.
Dop.z postiženého prsa kojit , před kojením prso prohřát, rozmasírovat event. v předklonu prso protřepat a pak normálně nakojit, pokud zatvrdlinka zmizí nebo se zmenší dejte po nakojení tvaroh nebo studený obklad, pokud po nakojení bude zatvrdlina stejná zkuste ještě po kojení rozmasírovat a pak přiložit tvaroh nebo rozklepaný zelný list nebo studený obklad.
K tomu ,aby to byl zánět mi chybí teplota, pokud by se teplota obj. nebo prso bylo bolestivé, stav se nelepšil navštívila bych v nejbližší nemocnici gynekologii, aby stav zhodnotil ještě lékař.
Osobní konsultace je možná pouze v případě ,že jste z Chrudimě.

Přidat odpověď

Mohlo by vám pomoci

Jak na intimní hygienu holčiček? Pozor na synechii vulvy

Zatímco o intimní hygieně u chlapců se hovoří zcela běžně a toto téma je mezi maminkami kluků časté, o stejné problematice u děvčátek se už tak nemluví. Přitom péče o intimní partie holčiček je neméně důležitá. Celý článek

Potřebujete pomoci?

Přidat dotaz
Redakce Proděti.cz

Na vaše dotazy odpovídá Redakce Proděti.cz

Jsme maminky a hledáme zajímavá témata o těhotenství, dětech, výchově i vztazích. Spolupracujeme s odborníky a s maminkami, které testují a představují produkty z našeho eshopu. ZAJÍMÁ VÁS NĚCO, PTEJTE SE...

Vymýšlíme tvoření, zábavu, tipy na výlety a těší nás, když vám můžeme představit nové značky i super akce.

Bc. Hana Šalandová

Na vaše dotazy odpovídá Bc. Hana Šalandová

Jsem registrovaná zdravotní sestra s více než dvacetiletou praxí v oboru medicíny na pozici zdravotní a dětské sestry.
Jsem certifikovaná laktační poradkyně.
Jsem odbornou poradkyní švýcarské společnosti Just.
Jsem matkou 3 dětí.

www.ponarozeni.cz