operace a kojen

Dotaz od: Aneta
Datum přidání: 9. 9. 2015

Dobrý večer Hani.Mám 3 měsíční holčičku Romanku která zatím prospívá,i když bojujeme s kojením.Ale tady jsem se dosti dočetla a ponaučila,ale i tak bych měla pár otázek.První je,jak dlouho by mělo trvat kojení z jednoho prsa.Kojím z každého tak 5 min.,protože pak se začne odtrhávat,a nebo si pak s bradavkou jen pohrává a obávám se toho,že si veme jen to přední mlíčko.Jako když je líná tahat,pokud jí stříká samo do pusinky,tak se snaží tahat,ale jakmile už to nemá takový tlak,tak přestává pít a musím ji dát z druhého,abych byla trochu v klidu,že něco vypila,a u toho pak usne.V noci se vzbudí jen jednou a to pije jen z jednoho,vždy tak 8 min a pak spí.A druhá otázka je,že jdu za pár týdnů na operaci s ledvinou(plastika močovodu),budu muset ležet nekolik dní nehnutě a to je to,co v hlavě řeším.V leže nedokážu odstříkat mlíčko a bojím se,že příjdu kvůli tomu o mléko,chtěla bych totiž nadále kojit.Nevím jak to mám řešit a co můžu žádat po sestrách na dětském oddělení,Romanka tam bude ležet kvůli udržení laktace.Máte s tímnějaké zkušenosti??Moc děkuji za pomoc.

Odpověď odborníka

Hana Hutlová

Hana Hutlová

Dobrý večer, dala jsem si Romančiny míry do grafu pohybuje se mezi 75 – 90 percentilem, takže prospívá víc než dost. Podle mého názoru se tedy dokáže napít za tak krátkou dobu, jak píšete, za dobu své praxe jsem zažila pár dětí, které byly schopné se zapít za 5 minut, zdá se, že přes počáteční obtíže, to zvládáte na jedničku.

Odpoveď od: Neznámý

Děkuji za rychlou odpověď.Tak jen pro vaší představu.Váha při propouštění 3860g délka 51cm,ve věku 16 dní 4120g délka 51,5cm, přesně za mesíc 5150 g délka 55,5cm, dnes po 5 týdnech 6100 délka 61cm.Přes den kojím tak po 2 hodinách,pak kolem 20 hodině usne a vzbudí se mezi 04-06 hodinou ranní,takže do půlnoci ještě odstříkám a pak kojím až když se vzbudí.Ty 3 jednorázové pleny denně má určitě dost počůrané a stolici má vždy tak po 2-3 dnech.Tak co myslíte.Moc děkuji

Odpověď odborníka

Hana Hutlová

Hana Hutlová

Dobrý den, pokud Romanka prospívá, má za 24 hod. dost počuraných plenek 3 – 4 jednorázové nebo 6 – 8 bavlněných,mělo by být vše v pořádku. Nicméně píšete, že od začátku bojujete s kojením a to mě trošku zneklidňuje. Neviděla jsem vás při kojení, takže, nemohu s jistotou říci, jestli máte dost mléka a je opravdu za 5 minut najedená a nebo jestli ji to pomalu teče a proto se pouští. Kdyby nebyla ta věta od začátku bojujeme s kojením , byla bych přesvědčená o tom prvním. Možná bych zkusila kojit z jednoho prsa 7 minut, pak dát zase na 7 minut na prso druhé a toto znovu zopakovat, celé kojení pak trvá 28 minut, miminko by mělo být dostatečně napité, maximálně se stimulují prsa a miminko se dostane i k zadnímu mléku – jednou vyzkoušejte uvidíte, pokud bude odmítat a odstrkávat se, má dost.
Co se týče operace – já bych doporučovala mít nastříkané nějaké mateřské mléko, protože den po operaci Vám asi nedovolí kojit, takže by Romanku krmili OMM, jakmile to jen bude možné (předpokládala bych druhý den) by Vám Romanku už měli nosit ke kojení, pro klid bych se zeptala na dětském oddělení, jak to praktikují, tady u nás to tak funguje a nebo se miminko nehospitalizuje a rodina s ním jezdí ke kojení. Abyste o mléko nepřišla, je pravdu nutné miminko přikládat a v den operace a ten den po ní zajistit odstříkávání, jiná možnost není. Zajistěte si odsávačku, doporučila bych elektrickou a mléko pravidelně odsávat.
Jinak hrozí to, že se budou tvořit inhibiční proteiny a budou bránit další tvorbě mléka (jednoduše řečeno – mléko nesmí v prsou tlačit).
Přeji hezký den a hodně zdraví!

Přidat odpověď

Mohlo by vám pomoci

Potřebujete pomoci?

Přidat dotaz
Hana Hutlová

Na vaše dotazy odpovídá Hana Hutlová

Mám více než 20 let zkušeností s poradenstvím a péčí o děti. Působila jsem 1 rok na porodnickém oddělení, 5 let na ambulanci dětské neurologie, 7 let na novorozeneckém oddělenní, 22 let pediatrie na obvodě, 15 let laktační poradenství (v průběhu praxe na pediatrii), 6 let on-line poradna laktačního a výživového poradenství pro děti do 3. let (v průběhu praxe na pediatrii) a vedla jsem semináře pro nastávající maminky při Mateřském centru Chrudim.

Redakce Proděti.cz

Na vaše dotazy odpovídá Redakce Proděti.cz

Jsme maminky a hledáme zajímavá témata o těhotenství, dětech, výchově i vztazích. Spolupracujeme s odborníky a s maminkami, které testují a představují produkty z našeho eshopu. ZAJÍMÁ VÁS NĚCO, PTEJTE SE...

Vymýšlíme tvoření, zábavu, tipy na výlety a těší nás, když vám můžeme představit nové značky i super akce.