Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Kojeni, pouze kojeni…

Dotaz od: Kořínkovi
Datum přidání: 10. 12. 2015

Dobrý den,

dcerku (22 měsíců) stále skoro jen kojim. Tedy pres den 5x i vice a v noci 3x, spíš více. Sní všechno, ale jen třeba jednu lžičku, někdy dvě. Jednou za týden i 14 dni se nají pěkně (hrst jídla). Nejsme rodice, kteří by do jídla nutili a ve většině věci se dcerce přizpůsobujeme… Jako je kojeni, a spánek. To jsme respektovali od narozeni. Vždy to mela pěkně a přesně nastavené. Jde nám o to, jestli je možné nadále takto postupovat – plně kojení plus jídlo po šťopičkách. Také jestli to nevadí nočnímu spánku. Nespí, jako děti v jejím věku, ale přikládáme to tomu, že nejí a doplňuje to kojením. Je to velká chyba? Nechceme to řešit násilným, to opravdu ne. Jinak krásně prospívá, je veselá, klidná, vedena ve smyslu „nevýchovy“, dle našeho názoru bystrá a chytrá. Od 7 měsíce věku znakuje a i fyzicky je zdatná, šikovná a dost bystrá a vnímavá. Máme se znepokojovat?

Moc děkujeme za odpověď

Kořínkovi

Odpověď odborníka

Hana Hutlová

Hana Hutlová

Dobrý večer Kořínkovi,
vaší holčičce jsou téměř dva roky a podle toho co píšete, převažuje kojení a to není úplně v pořádku. Mohlo by jí chybět železo, zinek ,jod, vitamin D.
V batolecím období by dítě mělo mít pět jídel denně,v noci by měla spát, kojení 3x za noc by už také nemělo být.Dítě po jednom roce věku již nepotřebuje v noci jíst, mělo by vydržet už bez jídla.Je jasné , že tím nočním kojením dohání jakýsi denní deficit, ale já bych určitě zavedla již správný stravovací režim, s tím, že může být i to kojení, ale ideálně po ránu k snídani a třeba na noc na spaní.
V tomto věku dítě již velice dobře chápe, zkuste ji to vysvětlit, je šikovná, jak vidno z vašeho dotazu, mělo by se to podařit, ale bude vyžadovat trpělivost a důslednost, určitě ji do jídla nenuťte, ale nabízejte stravu v pravidelných intervalech, každá porce jídla mezi plánové časy se může odrazit nechutí k dalšímu jídlu. Navíc je pro tento věk typická tzv. neofobie, což je odmítání nových potravin, které dítě nezná, ale snad s tím problém mít nebudete, když snědla zatím vše co jste ji dali, i když jenom v minimálním množství.
Přeji hodně trpělivosti a dcerce dobrou chuť k batolecí stravě!

Přidat odpověď

Mohlo by vám pomoci

Potřebujete pomoci?

Přidat dotaz
Redakce Mall Pro děti

Na vaše dotazy odpovídá Redakce Mall Pro děti

Jsme maminky a hledáme zajímavá témata o těhotenství, dětech, výchově i vztazích. Spolupracujeme s odborníky a s maminkami, které testují a představují produkty z našeho eshopu. ZAJÍMÁ VÁS NĚCO, PTEJTE SE...

Vymýšlíme tvoření, zábavu, tipy na výlety a těší nás, když vám můžeme představit nové značky i super akce.

Bc. Hana Šalandová

Na vaše dotazy odpovídá Bc. Hana Šalandová

Jsem registrovaná zdravotní sestra s více než dvacetiletou praxí v oboru medicíny na pozici zdravotní a dětské sestry.
Jsem certifikovaná laktační poradkyně.
Jsem odbornou poradkyní švýcarské společnosti Just.
Jsem matkou 3 dětí.

www.ponarozeni.cz