Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Kojeni, pouze kojeni…

Dotaz od: Kořínkovi
Datum přidání: 10. 12. 2015

Dobrý den,

dcerku (22 měsíců) stále skoro jen kojim. Tedy pres den 5x i vice a v noci 3x, spíš více. Sní všechno, ale jen třeba jednu lžičku, někdy dvě. Jednou za týden i 14 dni se nají pěkně (hrst jídla). Nejsme rodice, kteří by do jídla nutili a ve většině věci se dcerce přizpůsobujeme… Jako je kojeni, a spánek. To jsme respektovali od narozeni. Vždy to mela pěkně a přesně nastavené. Jde nám o to, jestli je možné nadále takto postupovat – plně kojení plus jídlo po šťopičkách. Také jestli to nevadí nočnímu spánku. Nespí, jako děti v jejím věku, ale přikládáme to tomu, že nejí a doplňuje to kojením. Je to velká chyba? Nechceme to řešit násilným, to opravdu ne. Jinak krásně prospívá, je veselá, klidná, vedena ve smyslu „nevýchovy“, dle našeho názoru bystrá a chytrá. Od 7 měsíce věku znakuje a i fyzicky je zdatná, šikovná a dost bystrá a vnímavá. Máme se znepokojovat?

Moc děkujeme za odpověď

Kořínkovi

Odpověď odborníka

Hana Hutlová

Hana Hutlová

Dobrý večer Kořínkovi,
vaší holčičce jsou téměř dva roky a podle toho co píšete, převažuje kojení a to není úplně v pořádku. Mohlo by jí chybět železo, zinek ,jod, vitamin D.
V batolecím období by dítě mělo mít pět jídel denně,v noci by měla spát, kojení 3x za noc by už také nemělo být.Dítě po jednom roce věku již nepotřebuje v noci jíst, mělo by vydržet už bez jídla.Je jasné , že tím nočním kojením dohání jakýsi denní deficit, ale já bych určitě zavedla již správný stravovací režim, s tím, že může být i to kojení, ale ideálně po ránu k snídani a třeba na noc na spaní.
V tomto věku dítě již velice dobře chápe, zkuste ji to vysvětlit, je šikovná, jak vidno z vašeho dotazu, mělo by se to podařit, ale bude vyžadovat trpělivost a důslednost, určitě ji do jídla nenuťte, ale nabízejte stravu v pravidelných intervalech, každá porce jídla mezi plánové časy se může odrazit nechutí k dalšímu jídlu. Navíc je pro tento věk typická tzv. neofobie, což je odmítání nových potravin, které dítě nezná, ale snad s tím problém mít nebudete, když snědla zatím vše co jste ji dali, i když jenom v minimálním množství.
Přeji hodně trpělivosti a dcerce dobrou chuť k batolecí stravě!

Přidat odpověď

Mohlo by vám pomoct

Mgr. Kateřina Neubauerová

Píše Mgr. Kateřina Neubauerová

Úvazy vhodné pro nošení novorozence v šátku

Uvažujete o nošení miminka v šátku, ale nejste si jistá, jaký úvaz je do začátku nejvhodnější? Vznikají různé varianty úvazů, závislé od doby, jak dlouho miminko v šátku je. Ovládat všechny by bylo na úkor kvality nošení. Představíme vám základní úvaz... Celý článek

Bezplenková metoda funguje. „Ale nemusí vyhovovat každému,“ říká zkušená maminka

Bezplenková komunikační metoda neboli BKM je jeden z mnoha trendů „návratu ke kořenům“, které jsou v posledních letech mezi maminkami populární. Ty, které ji vyzkoušely, na ni obvykle nedají dopustit. Řada jiných ji však odsuzuje, často jen kvůli neznalosti. Celý článek

Vývoj miminka 3. měsíc: Zábava začíná! Těšte se na první společnou komunikaci

Konečně máte za sebou šestinedělí, hladina hormonů se ustálila a vy si můžete naplno užívat mateřských radostí. Miminko ve třetím měsíci se má čile k světu a začíná s vámi komunikovat. Celý článek

Potřebujete pomoci?

Přidat dotaz
Hana Hutlová

Na vaše dotazy odpovídá Hana Hutlová

Mám více než 20 let zkušeností s poradenstvím a péčí o děti. Působila jsem 1 rok na porodnickém oddělení, 5 let na ambulanci dětské neurologie, 7 let na novorozeneckém oddělenní, 22 let pediatrie na obvodě, 15 let laktační poradenství (v průběhu praxe na pediatrii), 6 let on-line poradna laktačního a výživového poradenství pro děti do 3. let (v průběhu praxe na pediatrii) a vedla jsem semináře pro nastávající maminky při Mateřském centru Chrudim.