Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Kojeni, pouze kojeni…

Dotaz od: Kořínkovi
Datum přidání: 10. 12. 2015

Dobrý den,

dcerku (22 měsíců) stále skoro jen kojim. Tedy pres den 5x i vice a v noci 3x, spíš více. Sní všechno, ale jen třeba jednu lžičku, někdy dvě. Jednou za týden i 14 dni se nají pěkně (hrst jídla). Nejsme rodice, kteří by do jídla nutili a ve většině věci se dcerce přizpůsobujeme… Jako je kojeni, a spánek. To jsme respektovali od narozeni. Vždy to mela pěkně a přesně nastavené. Jde nám o to, jestli je možné nadále takto postupovat – plně kojení plus jídlo po šťopičkách. Také jestli to nevadí nočnímu spánku. Nespí, jako děti v jejím věku, ale přikládáme to tomu, že nejí a doplňuje to kojením. Je to velká chyba? Nechceme to řešit násilným, to opravdu ne. Jinak krásně prospívá, je veselá, klidná, vedena ve smyslu „nevýchovy“, dle našeho názoru bystrá a chytrá. Od 7 měsíce věku znakuje a i fyzicky je zdatná, šikovná a dost bystrá a vnímavá. Máme se znepokojovat?

Moc děkujeme za odpověď

Kořínkovi

Odpověď odborníka

Hana Hutlová

Hana Hutlová

Dobrý večer Kořínkovi,
vaší holčičce jsou téměř dva roky a podle toho co píšete, převažuje kojení a to není úplně v pořádku. Mohlo by jí chybět železo, zinek ,jod, vitamin D.
V batolecím období by dítě mělo mít pět jídel denně,v noci by měla spát, kojení 3x za noc by už také nemělo být.Dítě po jednom roce věku již nepotřebuje v noci jíst, mělo by vydržet už bez jídla.Je jasné , že tím nočním kojením dohání jakýsi denní deficit, ale já bych určitě zavedla již správný stravovací režim, s tím, že může být i to kojení, ale ideálně po ránu k snídani a třeba na noc na spaní.
V tomto věku dítě již velice dobře chápe, zkuste ji to vysvětlit, je šikovná, jak vidno z vašeho dotazu, mělo by se to podařit, ale bude vyžadovat trpělivost a důslednost, určitě ji do jídla nenuťte, ale nabízejte stravu v pravidelných intervalech, každá porce jídla mezi plánové časy se může odrazit nechutí k dalšímu jídlu. Navíc je pro tento věk typická tzv. neofobie, což je odmítání nových potravin, které dítě nezná, ale snad s tím problém mít nebudete, když snědla zatím vše co jste ji dali, i když jenom v minimálním množství.
Přeji hodně trpělivosti a dcerce dobrou chuť k batolecí stravě!

Přidat odpověď

Mohlo by vám pomoct

Noční kojení aneb co vás může zajímat

Maminky v naší poradně Proděti.cz často řeší otázku nočního kojení. Jak často kojit, jak dlouho v noci kojit, jak staré děti v noci ještě kojit? Budit na noční kojení? Na tyto a další otázky vám odpoví laktační poradkyně Hana Hutlová. Celý článek

Vývoj miminka 5. měsíc: Období komunikace je tady, miminko vnímá už i detaily

Pátý měsíc se nese ve znamení pronikání do světa. Miminko je už pěkně čilé, neustále se pohybuje, umí se překulit na záda, a pokud mu nabídnete hračku, natáhne se pro ni. Celý článek

Trápí vaše miminko ublinkávání? Poradíme vám, co pomáhá na reflux

V prvních týdnech a měsících života může vaše miminko trápit mnoho obtíží, od koliky až po ublinkávání. To podle průzkumů trápí až polovinu miminek. Dobrá zpráva je, že ublinkávání časem odezní. Celý článek

Potřebujete pomoci?

Přidat dotaz
Hana Hutlová

Na vaše dotazy odpovídá Hana Hutlová

Mám více než 20 let zkušeností s poradenstvím a péčí o děti. Působila jsem 1 rok na porodnickém oddělení, 5 let na ambulanci dětské neurologie, 7 let na novorozeneckém oddělenní, 22 let pediatrie na obvodě, 15 let laktační poradenství (v průběhu praxe na pediatrii), 6 let on-line poradna laktačního a výživového poradenství pro děti do 3. let (v průběhu praxe na pediatrii) a vedla jsem semináře pro nastávající maminky při Mateřském centru Chrudim.