Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Přestat s kojením?

Dotaz od: Simona
Datum přidání: 3. 1. 2016

Dobrý den Hani.Moje dcerka má 26 měsíců a já už bych opravdu chtěla přestat s kojením, jenže je tu problém,kdykoliv ho dceři odmítnu dát, začne plakat, celá zrudne, začne se nadavovat a přestane až když dostane prso, prosím vás tímto o radu.Díky

Odpověď odborníka

Hana Hutlová

Hana Hutlová

Dobrý večer, určitě víte, že ve dvojici matka dítě, by dítě mělo být tím, kdo ukončí kojení.Jestliže kojení ukončuje maminka z jakéhokoliv důvodu, dítě k tomu není psychicky vyzrálé a může to vypadat i takto, jak popisujete Vy.
Předpokládám, že kojíte vícekrát za 24 hodin, odbourávejte jedno kojení po druhém a to pozvolna, po několika dnech. Jako poslední se odbourá večerní kojení.
Dcerce kojení vynahraďte mazlením, slibte ji nějakou hračku – kterou si třeba sama vybere – ideálně nějakého plyšáka, s kterým by se mazlila, tulila.
Zkuste ji vysvětlit, že mlíčko už se ztrácí, že už je veliká a bude jíst stejně jako vy s tatínkem apod.,2 leté dítě již dobře chápe. Na druhou stranu má kolem 2.roku období vzdoru a to vám může situaci při odstavování ztížit.
Vy bystě měla nosit těsnější oblečení, aby prsa nebyla výrazná, vyhýbat se polohám, které připomínají kojení. To je jedna možnost, druhá možnost, kterou bych Vám jako laktační poradce neměla moc nabízet (ale osvědčila se mi nejvíc) je odjet třeba na víkend nebo dcerku dát k rodičům, aby vás neviděla, tam ona si na kojení nevzpomene, rodina ji zabaví a až se vrátíte bude odstavená, ale Vy už prso nesmíte za žádných okolností nabídnout.
Obrňte se trpělivostí,bude to náročné, ale podaří se , pokud budete důsledná a jste už rozhodnutá.
Přeji hezký večer!

Přidat odpověď

Mohlo by vám pomoct

Bezplenková metoda funguje. „Ale nemusí vyhovovat každému,“ říká zkušená maminka

Bezplenková komunikační metoda neboli BKM je jeden z mnoha trendů „návratu ke kořenům“, které jsou v posledních letech mezi maminkami populární. Ty, které ji vyzkoušely, na ni obvykle nedají dopustit. Řada jiných ji však odsuzuje, často jen kvůli neznalosti. Celý článek

Vývoj miminka 4. měsíc: Připravte se na velké pokroky

V tomto období vás vaše miminko překvapí velkými pokroky. Bez problémů již pozná známé tváře, je velice společenské a dokonce se umí přitáhnout do sedu. Ve čtvrtém měsíci je miminko už velmi vnímavé a vyžaduje společnost. Celý článek

Potřebujete pomoci?

Přidat dotaz
Hana Hutlová

Na vaše dotazy odpovídá Hana Hutlová

Mám více než 20 let zkušeností s poradenstvím a péčí o děti. Působila jsem 1 rok na porodnickém oddělení, 5 let na ambulanci dětské neurologie, 7 let na novorozeneckém oddělenní, 22 let pediatrie na obvodě, 15 let laktační poradenství (v průběhu praxe na pediatrii), 6 let on-line poradna laktačního a výživového poradenství pro děti do 3. let (v průběhu praxe na pediatrii) a vedla jsem semináře pro nastávající maminky při Mateřském centru Chrudim.