Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

problemy s kojenim-nedostatek/nadbytek mleka

Dotaz od: slavikova irena
Datum přidání: 4. 1. 2016

Dobrý den,
mluvila jsem s Vámi před svátky ohledně rady při kojení. Mám holčičku- 11.týdnů a přibírá na spodní hranici. Mám problémy s tvorbou mléka prakticky od začátku. Jsou dny kdy je mléka moc a mám prsa nalitá a pak zase extrémní opak a není v nich opravdu nic.
například ted před vánoci sem ji jen kojila(strídáme kojení a odstrikane mleko)- 22.12. uz z prs nic neteklo a nechtela tahat-strasne se u toho vzteka. tak odsavam a davam Calmou(na jedno piti vypije +- 130ml)
od 25.12  zase jen kojeni a prsa sou normální. to vydrzelo do 31.12.-prsa byly zase extremne nalite, az do bolesti a od 2.1. prsa uplne mekka a propadla.
nechce z nich pit a neodsaji vic jak 60ml-ve 2hodinnovych intervalech. a takto se nam to strida porad.
nema problem po par dnech piti z lahve prejit zpet na prso a zase ji plne kojim, ale to nam vydrzi zase jen par dni a pak je mleka malo a vratime se k lahvi a odstrikanemu mleku.
uzivam homeopatika ricinus-prakticky od zacatku koejni.
Chetla jsem se zeptat na uziti leku motilium: http://www.poradkyneprikojeni.cz/news/vysazeni-domperidonu/
a budu mit k dispozici i suplementor- abych porad nedavala z lahve. -chtela bych poradit, jak ho mam pouzivat- myslim, jestli mam prestat odstrikavat v mezičasech a kdyz bude chtit pit, dat ji prso a hadicku.
jsem uz dost zoufala, rada bych kojila(starsi dceru jsem kojila bez problemu do roka), ale je to opravdu jak na horske draze. nic nestiham, nikam nemuzeme- protoze dopredu nikdy nevim, jak bude probihat kojeni.

diky moc za jakoukoliv radu slavikova irena

Odpověď odborníka

Hana Hutlová

Hana Hutlová

Dobrý den p.Slavíková, pamatuji si na předvánoční rozhovor s Vámi. Vím, že jsme mluvily i o homeopatikách, která jste užívala a možná ještě užíváte.Změna tedy žádná a chápu, že Vás to trápí zvl.pak, když starší holčička pila bez problémů.
Já se obávám, že já Vám už ani nic jiného neporadím, děláte vše, co byste dělat mohla a Vámi popisovaný stav, je beze změny.Produkce mléka je kolísavá a já nevím z jaké příčiny.Napadá mě ještě možnost akupunktury, kterou v Chrudimi dělá MUDr.Viliam Kopecký, v Pardubicích nikoho neznám.Ještě mě napadlo p.Slavíková zkusit kontaktovat novorozenecké odd. v Havlíčkově Brodě, kde se zabývají problémy s kojením a jsou schopni i přijmout maminku s dítětem na pár dní.
Suplementor,slouží vlastně k tomu,aby dítě se zasytilo a přitom stimulovalo prsa, takže by se mohl používat dle chuti dítěte- třeba i po dvou hodinách.
Co se týče dotazu na motilium – je to lék, který se užívá při nevolnosti, jeho účinnou látkou je domperidon – nežádoucí účinek domperidonu je uvolňování prolaktinu z hypofýzy, což může mít vliv na tvorbu mléka.
Nikdy však nebyl schválen jako lék na podporu laktace.Jeho užívání k tomu účelu se nedoporučuje.
Přeji hezký den a moc bych Vám přála, aby se situace zlepšila.

Přidat odpověď

Mohlo by vám pomoct

Noční kojení aneb co vás může zajímat

Maminky v naší poradně Proděti.cz často řeší otázku nočního kojení. Jak často kojit, jak dlouho v noci kojit, jak staré děti v noci ještě kojit? Budit na noční kojení? Na tyto a další otázky vám odpoví laktační poradkyně Hana Hutlová. Celý článek

Trápí vaše miminko ublinkávání? Poradíme vám, co pomáhá na reflux

V prvních týdnech a měsících života může vaše miminko trápit mnoho obtíží, od koliky až po ublinkávání. To podle průzkumů trápí až polovinu miminek. Dobrá zpráva je, že ublinkávání časem odezní. Celý článek

Informace o plenách v kostce

Čekáte miminko a jste bezradná s výběrem plen? Základní dělení plen pro děti je na jednorázové a látkové. Nabídka je opravdu velká. Každá z nich má své výhody a nevýhody a je jen na vás, čemu dáte přednost. V dnešním článku najdete základní informace... Celý článek

Potřebujete pomoci?

Přidat dotaz
Hana Hutlová

Na vaše dotazy odpovídá Hana Hutlová

Mám více než 20 let zkušeností s poradenstvím a péčí o děti. Působila jsem 1 rok na porodnickém oddělení, 5 let na ambulanci dětské neurologie, 7 let na novorozeneckém oddělenní, 22 let pediatrie na obvodě, 15 let laktační poradenství (v průběhu praxe na pediatrii), 6 let on-line poradna laktačního a výživového poradenství pro děti do 3. let (v průběhu praxe na pediatrii) a vedla jsem semináře pro nastávající maminky při Mateřském centru Chrudim.