Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Novorozenec – problémy s kojením

Dotaz od: Jana
Datum přidání: 25. 1. 2016

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu, protože jsem zoufalá. Mám 11denního chlapečka a nedaří se nám kojení. Mléko se mi spustilo až asi 4. den, a to velice bolestivě, měla jsem nalitá prsa, ze kterých nic pořádně neteklo, měla jsem horečky a zimnice, prsa plná modřin. Pak jsem to s pomocí sestřiček z šestinedělí rozehnala odsáváním. Malý se na začátku špatně přisával (mám malé bradavky a kojím s kloboučkem), navíc byl spavý a doteď má doznívající žloutenku. Už nás pustili domů, chlapeček už je trochu akčnější, občas se po těch 3 hodinách i sám vzbudí na krmení (jinak ho budím). Jenže už v nemocnici jsme najeli na systém zkusit nakojit – dokrmit láhví umělým mlíčkem nebo mým odsátým. Nevím, jak z toho ven. Odsávám po každém kojení, jinak mě prsa nesnesitelně bolí a nalévají se, ale většinou odsaju tak 20ml. Kolik si bere malý, to netuším. Každopádně se ode mě krmí tak půlhodinku, pak usne a jakmile ho dám do postýlky, začne křičet, že má hlad. Tak mu dám dávku umělého mléka z láhve – průměrně vypije tak 50ml. Zkoušela jsem mu, když začal křičet, nabídnout znovu prs a on se přisál, ale po hodině spánku zase začal křičet hlady. Netuším, jestli mám dost mléka, a moc ráda bych začala plně kojit. Je to tím, že je chlapeček moc malý a nemá sílu si mléko vytáhnout, unaví se a usne? Může se to napravit později, až zesílí? Nebo by bylo řešením nechat ho třeba den zcela na kojení? Spravilo by se to? Prosím pomozte, jsem zoufalá… děkuji…

Odpověď odborníka

Hana Hutlová

Hana Hutlová

Dobrý den Jani, miminko se narodilo o tři týdny dříve, Vaše prsa na to nebyla ještě připravená, miminko mělo žloutenku, bylo na fototherapii, není tedy divu, že kojení nejde tak, jak jste si představovala.
Nevím kolik miminko váží, ale pro Vaši orientaci, by mělo vypít zhruba 120-150ml na kg váhy a den. Miminko je menší, kapacitu žaludku má nyní asi jako větší pinpongový míček,takže by mu mělo stačit 120 ml – příklad: pokud miminko váží 3500g, mělo by za 24 hodin vypít 420 ml, pokud toto množství rozdělíte do 8 dávek vychází asi 50-55 ml na jedno krmení.
Toliko tabulky a hodnoty, aby jste měla nějakou představivost, kolik má miminko vypít.
Pokud chcete kojit, jak píšete, já bych zkusila kojit každé kojení z obou prsu a to tak, že 7 minut pravé prso,7 minut levé prso a znovu 7 minut pravé a 7 minut levé prso. Celé kojení by trvalo půl hodiny, prsa by byla maximálně stimulována, dobře vyprazdňována, protože miminko by se mělo dostat i k zadnímu mléku.
V noci bych interval prodloužila, aby jste se vyspala. Miminko v této době může pít i častěji třeba i 10×14 za 24 hodin, tím pádem množství mléka při jednom pití není třeba ta 50, ale jenom 30 ml. Jani, určitě to vyžaduje trpělivost a podporu rodiny, nevím, jestli je toto Vaše první děťátko, pokud ano, bylo by to jednodušší v tom, že se opravdu můžete věnovat jenom novorozenému chlapečkovi a „nedotírá“:) na Vás starší dítě. Pokud bude mít miminko jenom Vaše mlíčko a nebudete dávat dokrm. umělým mlékem, měl by být počet počuraných plenek – jednorázových- 3-4 za 24hodin, ale musí být „nacucané“,těžké, pokud dáváte hadrové plenky, tak počet je 6-8 za 24 hodin. Miminko by mělo týdně přibírat zhruba 100g.
Jani, podívejte se ještě na stránky laktační ligy, kde je seznam laktačních poradců, jestli není nějaký ve Vašem okolí a podíval se na Vás jak kojíte, jestli je vše tak jak má být.Jste krátkou dobu po porodu, šance plně kojit určitě je, já bych opravdu preferovalo časté přikládání prsu, když budete mít po kojení ještě chuť, odstříkala bych trochu mléka,dala to do ledničky, příště zase trochu odstříkat a tímto způsobem můžete nastřádat nějaké mlíčko, které se Vm pak může hodit na dokrmení a nebo ho dáte zamrazit.
Jani, držím palečky a pokud by jste ještě potřebovala radu, napište!

Odpověď odborníka

Hana Hutlová

Hana Hutlová

Dobré odpoledne Jani, ještě jsem Vám chtěla poradit, po kojení nebo odstříkání obložte prsa tvarohem nebo studeným obkladem pokud jsou ještě bolestivá. Když budete přes den co 2 hodiny kojit nebo odstříkávat neměla by se již prsa bolestivě nalévat. Uvidíte jak se bude kojení dařit, mám maminky, které kojí přes klobouček dlouhodobě, pak mám maminky, které kojí nějaký čas přes klobouček a pak ho odloží a miminko pije z prsu a pak jsou maminky, které odstříkávají , dávají OMM z lahve. Tím chci říci, že u každého jedince tomu je jinak, důležité je, jak to bude vyhovovat vám, protože miminko musí mít spokojenou maminku, to je u mě zásada číslo jedna.

Odpoveď od: Neznámý

Ještě doplním, že klučík byl podle lékařů lehce nedonošený, narodil se na konci 37. týdne. V nemocnici podstoupil fototerapii na léčbu žloutenky. Zkoušela jsem homeopatikum ricinus communis, nahřívání prsou, stimulaci odsavačkou, ale odsaju pořád stejně (ačkoliv to teď víc „crčí“). Do toho jsem asi spadla do poporodní deprese, což tomu předpokládám také neprospívá – jednak ty potíže s kojením, jednak situace v domácnosti a všeobecná únava.

Přidat odpověď

Mohlo by vám pomoci

Potřebujete pomoci?

Přidat dotaz
Redakce Mall Pro děti

Na vaše dotazy odpovídá Redakce Mall Pro děti

Jsme maminky a hledáme zajímavá témata o těhotenství, dětech, výchově i vztazích. Spolupracujeme s odborníky a s maminkami, které testují a představují produkty z našeho eshopu. ZAJÍMÁ VÁS NĚCO, PTEJTE SE...

Vymýšlíme tvoření, zábavu, tipy na výlety a těší nás, když vám můžeme představit nové značky i super akce.

Bc. Hana Šalandová

Na vaše dotazy odpovídá Bc. Hana Šalandová

Jsem registrovaná zdravotní sestra s více než dvacetiletou praxí v oboru medicíny na pozici zdravotní a dětské sestry.
Jsem certifikovaná laktační poradkyně.
Jsem odbornou poradkyní švýcarské společnosti Just.
Jsem matkou 3 dětí.

www.ponarozeni.cz