Málo vypitého mléka

Dotaz od: Eliška
Datum přidání: 29. 1. 2016

Dobrý den, dceru (14dnů) plně kojím. Problém je, že vypije jen kolem 50 ml na jedno kojení během pěti minut. Někdy víc, ale max to bylo asi 70ml. Pak už nechce, ani když jí chci dát znovu, počká si tři hodiny a pak zase pije pět minut. V noci spí a kdybych ji nebudila, tak asi i celou noc. Od včerejška se mi zdá, že mám málo mléka, už skoro nic po nakojení neodsaju. Ráda bych kojila dál, ale s takovou to asi moc dlouho nevydrží. Prosím o radu, jak pokračovat. Je to mé třetí dítě, první jsem kojila bez problémů do dvou let,druhé do 15 měsíců kvůli mé operaci. Navíc pije jen s kloboučkem, bez něj se nechce přisát. Dudlík nedávám, nechce ho. Děkuji za Vaši odpověď.

Odpověď odborníka

Hana Hutlová

Hana Hutlová

Dobrý den, miminko by mělo vypít 120-150ml na kg váhy den, nevím kolik Vaše miminko váží, ale pro příklad, kdyby vážilo 3kg vynásobíme to tou spodní hranicí 120 ml, takže vychází 360 ml na 24 hodin a při množství vypitého mléka,které udáváte to vychází v současné době asi na 7 krmení. Ale pochopitelně miminko bude přibývat, tudíž množství vypitého mléka by se mělo zvýšit a pokud ne, tak frekvence kojení.
To, že miminko má dost Vašeho mléka poznáte podle počtu počuraných plenek – 3-4 „nacucané“ jednorázové nebo 6-8 hadrových.
Jelikož je to Vaše třetí děťátko, předešlé jste kojila dlouho, jsem přesvědčená, že zkušenosti máte, poloha je správná.
Zkuste tedy kdykoliv během dne odstříkávat – třeba jen po malých dávkách, aby jste prsa co nejvíce stimulovala, a mohla pak použít pro případný dokrm. Jste v šestinedělí, tak by to mělo jít. Předpokládám, že klobouček jste používala kvůli plochým bradavkám i u předchozích dětí.
Pro zvýšení tvorby mléka lze doporučit i homeopatika Rhicinus communis 5CH a užívat 5 granulí 3 -5x denně.
Přeji hezký večer!

Přidat odpověď

Mohlo by vám pomoct

Kojení do dvou let dítěte? Co je a není v normě...

Dříve bylo kojení dětí normální až do 4 let, ale v posledním století se začalo kojení omezovat, mohou za to předsudky, názory okolí a v neposlední řadě uspěchanost doby. Pro maminku má dlouhodobé kojení velký význam...Časné odstavení je spojováno s výchovou... Celý článek

Vývoj miminka 8. měsíc: Děťátko zkouší lézt po čtyřech a zvládne se samo posadit

Jak to jen utíká, každý měsíc udělá vaše dítko neuvěřitelné pokroky. Na konci osmého měsíce se už většina dětí dokáže sama posadit a začíná se učit lézt po čtyřech. To bude teprve jízda… Celý článek

Jak na opruzeniny u miminka? Jde to se jim vyhnout

Plenky provázejí většinu dětí do dvou let, často i o něco déle. Jsou základní výbavou, bez které se neobejde téměř žádná domácnost s malým dítětem. Jejich používání je snadné, ale přesto skrývá jedno nebezpečí. Strašák jménem opruzeniny je věrným společníkem.. Celý článek

Potřebujete pomoci?

Přidat dotaz
Hana Hutlová

Na vaše dotazy odpovídá Hana Hutlová

Mám více než 20 let zkušeností s poradenstvím a péčí o děti. Působila jsem 1 rok na porodnickém oddělení, 5 let na ambulanci dětské neurologie, 7 let na novorozeneckém oddělenní, 22 let pediatrie na obvodě, 15 let laktační poradenství (v průběhu praxe na pediatrii), 6 let on-line poradna laktačního a výživového poradenství pro děti do 3. let (v průběhu praxe na pediatrii) a vedla jsem semináře pro nastávající maminky při Mateřském centru Chrudim.