Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Může dítě zvracet po mateřském mléku?

Dotaz od: Jitka Voglová
Datum přidání: 5. 2. 2016

Dobrý den, mám 4.5 měsíční holčičku, již několikrát jsem se s Vámi radila telefonicky ohledně kojení (z počátku nám holčička málo přibývala). Teď máme několik dní potíže s blinkáním po jídle. Cca od 18. týdne zavádím příkrmy – zeleninové pyré, mrkvovou šťávu, mléčnou kaši k večeři. Dítě se těší na každou porci jídla a vyloženě hltá, od začátku neměla žádné potíže s příkrmy. Vždy jsem ještě dokojila.

Poslední tři dny odmítá prs, sice hledá a má zjevně hlad, ale pije jen krátce a zdá se, že všechno mlíko zase vyblinká. Po příkrmech to nedělá. Zkoušela jsem podat nutrilon a ani po něm neblinkala. Současně s těmito potížemi jsem já měla první menstruaci.

Nevím, jestli tedy dítě nutit do kojení, nebo jestli se to s koncem menstruace zlepší (dnes 5. den a končící menstruace), nebo jestli příchozí menstruace byla jen důsledkem toho, že jsem měla méně mléka a jestli dcera už mé mléko nechce?

Odpověď odborníka

Hana Hutlová

Hana Hutlová

Dobrý večer Jitko, přiznám se, že já se úplně neztotožňuji se zaváděním příkrmů od ukončeného 4.měsíce, ale to je věc názoru, tato oblast je neustále diskutována, sledována, dělají se studie a třeba časem změním názor…
Pokud již dáváte příkrmy 14 dní, již bych začala dávat v poledne plnou dávku zeleninové příkrmu ( měl by být ze 4 druhů zeleniny a množství dle chuti dítě – přesnídávková sklenička), pak zkuste holčičce nabídnout na zapití trošku čaje místo mléka, jestli se blinkání zlepší.
Co se týče menstruace – miminka někdy v této době hůře pijí, mléko může mít jinou chuť, není to pravidlo, ale občas se s tím setkávám, potom dítě zase pije dobře.
Píšete, že po Nutrilonu neblinkala a byla spokojená – napadá mě jestli třeba opravdu přechodně nebylo méně mléka, miminko u prsu pilo neklidně, napolykalo vzduch a pak mohlo více ublinkávat, zvl.pak, když už se více hýbe. Nevidím jiný důvod, proč by miminko mělo blinkat po mateřském mléku, protože to je pro všechny savce přirozená strava. V tomto období by miminko mělo mít převážně mléko, příkrm by měl být jedenkrát denně, tvorba mléka je řízena zákonem nabídky a poptávky a pokud budete přikládat, mělo by mlíčko zase být, jakmile začnete dávat ale Nutrilon častěji než jedenkrát, mléko se logicky přestane tvořit. Zeleninové příkrmy již dáváte, za zhruba 14 dní začnete s ovocnou přesnídávkou, v půl roce už můžete kaše( i když Vy jste je už dávala), píšu to proto, že je zcela na Vás jestli to ještě zkusíte 2-3 dny s kojením zda-li se to nezlepší se skončením menstruace nebo jestli začnete pravidelněji dávat Nutrilon. Jestliže se Vám holčička v noci budí po 2 hodinách, zkuste dát na noc Nutrilon, který se Vám již osvědčil a holčička po něm bude lépe spát , Vy pak budete odpočatější, miminko spokojené a to je naším společným cílem.
Snažila jsem se v odpovědi vymyslet všechny možné varianty, snad se v tom zorientujete a když bude něco nejasné,napište!
Přeji hezký večer!

Odpoveď od: Neznámý

Dobrý den, moc děkuji za odpověď.

 

Asi bych měla doplnit, že před vypuknutím této situace jsem byla opravdu ve velkém stresu, což považuji za hlavní z příčin všeho, i brzkého příchodu menstruace, nebo poklesu mléka.

Udělala jsem si kineziologické odblokování, abych si trochu srovnala psychiku, sjednotila jsem příkrm, jak jste radila, a dávám Nutrilon před usnutím a 1x v noci (včera ještě jeden během dne, ale dnes se zdá, že nebude třeba) a musím říci, že se situace velmi zlepšila. Věřím, že se vše dostane na správnou cestu!

S psychikou si, jako kinezioložka, dokážu poradit, ale ve výživě se nevyznám, proto Vám moc děkuji, už poněkolikáté jste mi poradila velmi dobře a  díky Vám mám tak spokojené kojené miminko

Přidat odpověď

Mohlo by vám pomoci

Jak vyzrát na spánek kojenců a batolat. Naslouchejte vlastní intuici

Usínání miminek patří k největším “strašákům” spojeným s mateřstvím. Nevyspaná matka bývá podrážděná a její sebevědomí v péči o dítě okamžitě klesá. Celý článek

Tajemství mléčného tuku a jeho nezastupitelná role ve výživě dítěte

Mateřské mléko jako nejlepší výživa pro miminko v sobě skrývá stále řadu tajemství. I když již známe jeho složení poměrně dobře, stále se objevují nové a nové složky, jejichž vliv na vývoj a zdraví dítěte jsou i nadále předmětem řady výzkumů. Celý článek

Potřebujete pomoci?

Přidat dotaz
Redakce Mall Pro děti

Na vaše dotazy odpovídá Redakce Mall Pro děti

Jsme maminky a hledáme zajímavá témata o těhotenství, dětech, výchově i vztazích. Spolupracujeme s odborníky a s maminkami, které testují a představují produkty z našeho eshopu. ZAJÍMÁ VÁS NĚCO, PTEJTE SE...

Vymýšlíme tvoření, zábavu, tipy na výlety a těší nás, když vám můžeme představit nové značky i super akce.

Bc. Hana Šalandová

Na vaše dotazy odpovídá Bc. Hana Šalandová

Jsem registrovaná zdravotní sestra s více než dvacetiletou praxí v oboru medicíny na pozici zdravotní a dětské sestry.
Jsem certifikovaná laktační poradkyně.
Jsem odbornou poradkyní švýcarské společnosti Just.
Jsem matkou 3 dětí.

www.ponarozeni.cz