Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Odstavování se od prsu

Dotaz od: Helena
Datum přidání: 8. 3. 2016

Dobrý den,

Potřebovala bych poradit. Mám 16-timěsíční dcerku. Do teď jsme kojili ještě ráno a večer. Posledních pár dní se stává, že mlíčko ráno nebo večer nechce nebo si dá jen trochu a pak už nic.O víkendu jeden den nechtěla vůbec. Zřejmě se začínáme odstavovat. Nevím jak s ní dále postupovat. Jestli ještě pár dní vyčkat, nabízet prso dokud bude chtít a nebo už zkusit mlíčko umělé a prso nenabízet. A do čeho ji ho hlavně udělat. Čaj pije z nekapajícího hrnečku Nuk s měkkým pítkem. Tak do toho ji dát i to mlíčko a nebo zkusit nějaký jiný hrneček a jaký? Posledních pár dní i více pije. Za necelé dopoledne 250 ml čaje, jindy to měla na celý den – pila docela málo. Tímto asi dohání tekutiny, které dříve měla z mlíčka. A ještě jedna věc, rostou nám zoubky. Tak jestli to nemůže souviset i s tímto.Ostatní jídlo jí normálně jako jindy,málokdy něco nedojí. Moc děkuji za radu.

Odpověď odborníka

Hana Hutlová

Hana Hutlová

Dobrý den, dcerka se asi skutečně začíná odstavovat, je to takhle ideální, protože ve dvojici matka – dítě, by dítě mělo být tím, kdo si ukončí kojení, je to takhle ideální.
Mléko Vaše holčička ale potřebuje, měla by ho v tomto období vypít zhruba kolem 300 ml. Určitě ji ho nabízejte z hrnečku – klidně používejte stejný typ jako máte na čaj, když to z něho dobře pije, ale můžete zkusit i klasický hrneček, už by v tomto věku mohla umět pít. Já bych určitě po začátku volila umělé mléko, které je obohaceno vitaminy, minerály. Můžete třeba zkusit klasický Sunar, který obsahuje mléčný tuk (stejně jako mateřina), pokud ho dcerka nebude chtít, zkuste z něho uvařit pudink nebo sobě kakao nebo ho použijte do bramborové kaše.
Můžete zkusit do mléka rozmixovat i banán – udělat koktejl, pokud by dcerka samotné mléko odmítala.
Co se týče tekutin – dítě by po jednom roce mělo vypít asi 1OO ml na kg váhy a den – tzn., že dítě vážící např.11 kg by mělo vypít 1100 ml tekutin, počítá se do toho i mléko.
Jak je vidět z dotazu holčička to ví a pije dobře :).
Přeji hezký den a děkuji za dotaz.

Přidat odpověď

Mohlo by vám pomoct

Noční kojení aneb co vás může zajímat

Maminky v naší poradně Proděti.cz často řeší otázku nočního kojení. Jak často kojit, jak dlouho v noci kojit, jak staré děti v noci ještě kojit? Budit na noční kojení? Na tyto a další otázky vám odpoví laktační poradkyně Hana Hutlová. Celý článek

Vývoj miminka 5. měsíc: Období komunikace je tady, miminko vnímá už i detaily

Pátý měsíc se nese ve znamení pronikání do světa. Miminko je už pěkně čilé, neustále se pohybuje, umí se překulit na záda, a pokud mu nabídnete hračku, natáhne se pro ni. Celý článek

Trápí vaše miminko ublinkávání? Poradíme vám, co pomáhá na reflux

V prvních týdnech a měsících života může vaše miminko trápit mnoho obtíží, od koliky až po ublinkávání. To podle průzkumů trápí až polovinu miminek. Dobrá zpráva je, že ublinkávání časem odezní. Celý článek

Potřebujete pomoci?

Přidat dotaz
Hana Hutlová

Na vaše dotazy odpovídá Hana Hutlová

Mám více než 20 let zkušeností s poradenstvím a péčí o děti. Působila jsem 1 rok na porodnickém oddělení, 5 let na ambulanci dětské neurologie, 7 let na novorozeneckém oddělenní, 22 let pediatrie na obvodě, 15 let laktační poradenství (v průběhu praxe na pediatrii), 6 let on-line poradna laktačního a výživového poradenství pro děti do 3. let (v průběhu praxe na pediatrii) a vedla jsem semináře pro nastávající maminky při Mateřském centru Chrudim.