kojení a dokrmování

Dotaz od: Martina
Datum přidání: 21. 3. 2016

Dobrý den,  chtěla bych se také zeptat na názor, protože jsme byli nedonošení jsme na UM příkrmu vlastně od začátku, protože malý musel dostávat příkrm hned, aby přibíral.V porodnici jsem vážila před a po kojení a pak se podle toho dokrmilo, doma už jsme tolikrát nevážili a prostě jsem kojila a dokrmovala, co si malý vzal a tak je to doteď, jen teď máme pocit, že mu to spíše škodí,ode mě si vezme něco málo a apk stejně vypije více příkrmu.Ale při kojení nalapá spousta vzduchu asi a pak je zavzdušněný. Vím, že kojení e pro miminko úplně nejlepší, ale teď ani nevím, co to malýmu dáva a i pro nás by bylo jednodušší krmit jenom jedním způsobem. Doktorka mi dneska řekla, že mám vyzkoušet kolik si toho malý ode mě vezme a pokud je to méně než 30, tak to nemá cenu. A pokud ani moc neodstříkám, tak je to zbytečný, protože malý toho také více nevytáhne a prý prospívá pěkně ( už jsme na 4060 g z původních 1760g při narození)a na příkrmu je stejně, protože ode mě se nenajedl snad nikdy tak, aby už si nic nevzal. Takže mám kolem sebe názory spíše proto ho odstavit a nechat jenom na příkrmu.

Odpověď odborníka

Hana Hutlová

Hana Hutlová

Dobrý večer, rozhodnutí je zcela na Vás jestli pokračovat v kojení či nikoliv, dítě musí mít spokojenou maminku a pakliže pochybujete o tom jestli částečné kojení má smysl, pak to smysl nemá.
Jinak mateřské mléko je ceněno stejně jako krev a každá desítka mateřského mléka se cení, ale chápu, že je to náročnější, nakojit a pak dokrmit – nevím jak je miminko staré, ani kolik vypije dokrmu.
U nedonošených dětí je to o to složitější, že laktace nastupuje se zpožděním, protože prsa ani miminko na to nebyly připravené,vyžaduje to hodně trpělivosti. Navíc obavy o miminko, mohou působit stres, který také nedobře působí na tvorbu mléka a snaha o to, aby miminko přibývalo, takže se začne pravidelně a intenzivně přikrmovat vede k tomu, co potkalo vás.
Udělejte co, co vás bude činit spokojenými.
Přeji hezký večer a děkuji za dotaz!

Přidat odpověď

Mohlo by vám pomoct

Kojení do dvou let dítěte? Co je a není v normě...

Dříve bylo kojení dětí normální až do 4 let, ale v posledním století se začalo kojení omezovat, mohou za to předsudky, názory okolí a v neposlední řadě uspěchanost doby. Pro maminku má dlouhodobé kojení velký význam...Časné odstavení je spojováno s výchovou... Celý článek

Vývoj miminka 8. měsíc: Děťátko zkouší lézt po čtyřech a zvládne se samo posadit

Jak to jen utíká, každý měsíc udělá vaše dítko neuvěřitelné pokroky. Na konci osmého měsíce se už většina dětí dokáže sama posadit a začíná se učit lézt po čtyřech. To bude teprve jízda… Celý článek

Jak na opruzeniny u miminka? Jde to se jim vyhnout

Plenky provázejí většinu dětí do dvou let, často i o něco déle. Jsou základní výbavou, bez které se neobejde téměř žádná domácnost s malým dítětem. Jejich používání je snadné, ale přesto skrývá jedno nebezpečí. Strašák jménem opruzeniny je věrným společníkem.. Celý článek

Potřebujete pomoci?

Přidat dotaz
Hana Hutlová

Na vaše dotazy odpovídá Hana Hutlová

Mám více než 20 let zkušeností s poradenstvím a péčí o děti. Působila jsem 1 rok na porodnickém oddělení, 5 let na ambulanci dětské neurologie, 7 let na novorozeneckém oddělenní, 22 let pediatrie na obvodě, 15 let laktační poradenství (v průběhu praxe na pediatrii), 6 let on-line poradna laktačního a výživového poradenství pro děti do 3. let (v průběhu praxe na pediatrii) a vedla jsem semináře pro nastávající maminky při Mateřském centru Chrudim.