Dostatek mléka a málo mléka

Dotaz od: Iva
Datum přidání: 31. 3. 2016

Dobrý den,

 

chtěla jsem Vás poprosit o radu. Mám 3 měsíční holčičku kterou kojím. Již od porodnice přes klobouček (jinak to nebylo možné). Také jsme sice váhali, ale nakonec jsme svolili k užívání dudlíku, od narození probrečela celé šestinedělí kvůli bříšku a i dnes je to náš velký pomocník při kolikách. Bez toho to nebylo k vydržení. Malou krmím po třech hodinách přes den asi tak 6x a v noci spinká. Malá se na jídlo nehlásí, takto zatím přibývá na váze velmi pěkně, doma máme také váhu, takže vím, kolik vypije. Jde o to, že mám období, kdy mlíko stačí i z jednoho prsu a období, kdy třeba hodinu ždímám obě prsa a nic moc tam není. Strašně mě zajímá proč, dělám takto vše stejně už od narození, přes noc, když spí, si vždy odsaju odsávačkou 1x. Proč mám někdy dostatek a někdy velmi málo mlíka? Člověk nikdy neví, jestli bude mít pro ni dost nebo jestli se to nějak zlepší a kdy už je čas nějak si vypomoci umělou výživou. Je velmi vyčerpávající hodinu kojit a pak ještě odsávat, takže s tím většinou začnu až když je nejhůř. Také jsem zapomněla zmínit, že se to vždy týká doby po obědní a nejhorší je to večer, ráno mám většinou vždycky dostatek.  Budu ráda za každou radu, děkuji.

Odpověď odborníka

Hana Hutlová

Hana Hutlová

Dobrý večer, od porodnice kojíte přes klobouček, dudlík tedy nevadí.Píšete, že miminko krásně prospívá (nevím míru a váhu, abych se podívala do grafu) :).
Miminko pije přes den 6x , v noci spí, mě to připadá přímo ideální.
To, že miminko nestrádá a je dobře kojené, poznáte podle počtu počuraných plenek – jednorázových 3-4 za den, bavlněných 6-8 za den.
Pokud budete mít pocit, že máte méně mlíčka – jak píšete po obědě a večer, zkuste při jednom kojení prostřídat obě prsa dvakrát – jedno prso 7 minut, druhé prso 7 minut a znovu zopakovat, celé kojení pak trvá zhruba 30 minut, prsa se řádně vyprázdní a miminko se dostane i k zadnímu mléku. Hodinu nekojte, to nemá smysl, miminko by se mělo napít během těch 30 minut.
Můžete zkusit i homeopatika Rhicinus communis 5CH v době kdy budete mít pocit menšího množství mléka, můžete 5 granulí 3-5 denně a pak zase vysadit a event. znovu nasadit.
Přeji hezký večer a děkuji za dotaz!

Přidat odpověď

Mohlo by vám pomoct

Kojení do dvou let dítěte? Co je a není v normě...

Dříve bylo kojení dětí normální až do 4 let, ale v posledním století se začalo kojení omezovat, mohou za to předsudky, názory okolí a v neposlední řadě uspěchanost doby. Pro maminku má dlouhodobé kojení velký význam...Časné odstavení je spojováno s výchovou... Celý článek

Vývoj miminka 8. měsíc: Děťátko zkouší lézt po čtyřech a zvládne se samo posadit

Jak to jen utíká, každý měsíc udělá vaše dítko neuvěřitelné pokroky. Na konci osmého měsíce se už většina dětí dokáže sama posadit a začíná se učit lézt po čtyřech. To bude teprve jízda… Celý článek

Potřebujete pomoci?

Přidat dotaz
Hana Hutlová

Na vaše dotazy odpovídá Hana Hutlová

Mám více než 20 let zkušeností s poradenstvím a péčí o děti. Působila jsem 1 rok na porodnickém oddělení, 5 let na ambulanci dětské neurologie, 7 let na novorozeneckém oddělenní, 22 let pediatrie na obvodě, 15 let laktační poradenství (v průběhu praxe na pediatrii), 6 let on-line poradna laktačního a výživového poradenství pro děti do 3. let (v průběhu praxe na pediatrii) a vedla jsem semináře pro nastávající maminky při Mateřském centru Chrudim.