Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Ukončení kojení

Dotaz od: Marcela
Datum přidání: 2. 8. 2016

Dobrý den, prosila bych poradit. Mám 15 měsíční dcerku, kterou ještě ráno i večer kojím.

Ona však už moc nepije, tak bych ji chtěla už odstavit. Naše dětská doktorka mi říkala, že ji klidně už můžu dát normální plnotučné mléko. Zdá se mi to  moc brzo dávat ji normální mléko, tak bych prosila poradit, zda opravdu už můžu dávat plnotučné mléko nebo raději  Sunar. A co mám dělat v případě, že mi to umělé mléko bude odmítat. Čím ho nahradit.  Děkují za odpověď.

Odpoveď od: Neznámý

Dobrý den, prosila bych o radu. Syn 13 měsíců stále vyžaduje kojení před spaním, v noci třeba i třikrát vstane a neusne dokud ho nenakojím a to samé po obědě. Sunar z lahvičky ho neuspí.

  • Moc děkuji

Odpověď odborníka

Hana Hutlová

Hana Hutlová

Dobrý večer,děkuji za dotaz.
Jako laktační poradkyně nemohu souhlasit s doporučením paní doktorky, dávat dítěti na pití kravské mléko, pokud ukončíte kojení.Některá doporučení jsou nepodávat kravské mléko až od tří let ( ale stačí do 2 věku dítěte) z důvodu vysokého obsahu bílkovin a některých minerálních látek např. sodíku. Na rozdíl od umělého mléka kravské mléko neobsahuje dostatek železa, jodu a vitaminu D, který podporuje vstřebávání vápníku.
Já jsem jednoznačně pro podávání Sunaru. Na běžné vaření můžete kravské mléko použít, ale na pití bych dcerce opravdu dávala kojenecké mléko.
Pokud holčička bude Sunar odmítat, na čas ho vynechte a zkuste z něho uvařit třeba puding, zkuste ho přidat do příkrmu (něco jako svíčkovou). Dávejte ji jogurty, pribináčky, tvarohové sýry, máslo, snažte se mléčné výrobky v jiné podobě než klasické mléko a po čase zkuste Sunar třeba rozmixovaný s banánem nebo s namočenýma dětskýma sušenkama.
Někdy se opravdu stane, že dítě , které je dlouho kojeno, umělé mléko odmítá, nenuťte ho, nechte mu čas, dejte mu pauzu a pak to s trpělivostí zkuste znovu.
Mléko je důležitým zdrojem vápníku, který je důležitý pro správný růst a vývoj kostí, zdrojem energie, takže v jdelníčku 15měsíčního dítěte má jistě své místo.
Přeji hezký večer!

Přidat odpověď

Mohlo by vám pomoct

Mgr. Kateřina Neubauerová

Píše Mgr. Kateřina Neubauerová

Úvazy vhodné pro nošení novorozence v šátku

Uvažujete o nošení miminka v šátku, ale nejste si jistá, jaký úvaz je do začátku nejvhodnější? Vznikají různé varianty úvazů, závislé od doby, jak dlouho miminko v šátku je. Ovládat všechny by bylo na úkor kvality nošení. Představíme vám základní úvaz... Celý článek

Vývoj miminka 3. měsíc: Zábava začíná! Těšte se na první společnou komunikaci

Konečně máte za sebou šestinedělí, hladina hormonů se ustálila a vy si můžete naplno užívat mateřských radostí. Miminko ve třetím měsíci se má čile k světu a začíná s vámi komunikovat. Celý článek

Bezplenková metoda funguje. „Ale nemusí vyhovovat každému,“ říká zkušená maminka

Bezplenková komunikační metoda neboli BKM je jeden z mnoha trendů „návratu ke kořenům“, které jsou v posledních letech mezi maminkami populární. Ty, které ji vyzkoušely, na ni obvykle nedají dopustit. Řada jiných ji však odsuzuje, často jen kvůli neznalosti. Celý článek

Potřebujete pomoci?

Přidat dotaz
Hana Hutlová

Na vaše dotazy odpovídá Hana Hutlová

Mám více než 20 let zkušeností s poradenstvím a péčí o děti. Působila jsem 1 rok na porodnickém oddělení, 5 let na ambulanci dětské neurologie, 7 let na novorozeneckém oddělenní, 22 let pediatrie na obvodě, 15 let laktační poradenství (v průběhu praxe na pediatrii), 6 let on-line poradna laktačního a výživového poradenství pro děti do 3. let (v průběhu praxe na pediatrii) a vedla jsem semináře pro nastávající maminky při Mateřském centru Chrudim.