Ukončení kojení

Dotaz od: Marcela
Datum přidání: 2. 8. 2016

Dobrý den, prosila bych poradit. Mám 15 měsíční dcerku, kterou ještě ráno i večer kojím.

Ona však už moc nepije, tak bych ji chtěla už odstavit. Naše dětská doktorka mi říkala, že ji klidně už můžu dát normální plnotučné mléko. Zdá se mi to  moc brzo dávat ji normální mléko, tak bych prosila poradit, zda opravdu už můžu dávat plnotučné mléko nebo raději  Sunar. A co mám dělat v případě, že mi to umělé mléko bude odmítat. Čím ho nahradit.  Děkují za odpověď.

Odpoveď od: Neznámý

Dobrý den, prosila bych o radu. Syn 13 měsíců stále vyžaduje kojení před spaním, v noci třeba i třikrát vstane a neusne dokud ho nenakojím a to samé po obědě. Sunar z lahvičky ho neuspí.

  • Moc děkuji

Odpověď odborníka

Hana Hutlová

Hana Hutlová

Dobrý večer,děkuji za dotaz.
Jako laktační poradkyně nemohu souhlasit s doporučením paní doktorky, dávat dítěti na pití kravské mléko, pokud ukončíte kojení.Některá doporučení jsou nepodávat kravské mléko až od tří let ( ale stačí do 2 věku dítěte) z důvodu vysokého obsahu bílkovin a některých minerálních látek např. sodíku. Na rozdíl od umělého mléka kravské mléko neobsahuje dostatek železa, jodu a vitaminu D, který podporuje vstřebávání vápníku.
Já jsem jednoznačně pro podávání Sunaru. Na běžné vaření můžete kravské mléko použít, ale na pití bych dcerce opravdu dávala kojenecké mléko.
Pokud holčička bude Sunar odmítat, na čas ho vynechte a zkuste z něho uvařit třeba puding, zkuste ho přidat do příkrmu (něco jako svíčkovou). Dávejte ji jogurty, pribináčky, tvarohové sýry, máslo, snažte se mléčné výrobky v jiné podobě než klasické mléko a po čase zkuste Sunar třeba rozmixovaný s banánem nebo s namočenýma dětskýma sušenkama.
Někdy se opravdu stane, že dítě , které je dlouho kojeno, umělé mléko odmítá, nenuťte ho, nechte mu čas, dejte mu pauzu a pak to s trpělivostí zkuste znovu.
Mléko je důležitým zdrojem vápníku, který je důležitý pro správný růst a vývoj kostí, zdrojem energie, takže v jdelníčku 15měsíčního dítěte má jistě své místo.
Přeji hezký večer!

Přidat odpověď

Mohlo by vám pomoct

Kojení do dvou let dítěte? Co je a není v normě...

Dříve bylo kojení dětí normální až do 4 let, ale v posledním století se začalo kojení omezovat, mohou za to předsudky, názory okolí a v neposlední řadě uspěchanost doby. Pro maminku má dlouhodobé kojení velký význam...Časné odstavení je spojováno s výchovou... Celý článek

Vývoj miminka 8. měsíc: Děťátko zkouší lézt po čtyřech a zvládne se samo posadit

Jak to jen utíká, každý měsíc udělá vaše dítko neuvěřitelné pokroky. Na konci osmého měsíce se už většina dětí dokáže sama posadit a začíná se učit lézt po čtyřech. To bude teprve jízda… Celý článek

Jak na opruzeniny u miminka? Jde to se jim vyhnout

Plenky provázejí většinu dětí do dvou let, často i o něco déle. Jsou základní výbavou, bez které se neobejde téměř žádná domácnost s malým dítětem. Jejich používání je snadné, ale přesto skrývá jedno nebezpečí. Strašák jménem opruzeniny je věrným společníkem.. Celý článek

Potřebujete pomoci?

Přidat dotaz
Hana Hutlová

Na vaše dotazy odpovídá Hana Hutlová

Mám více než 20 let zkušeností s poradenstvím a péčí o děti. Působila jsem 1 rok na porodnickém oddělení, 5 let na ambulanci dětské neurologie, 7 let na novorozeneckém oddělenní, 22 let pediatrie na obvodě, 15 let laktační poradenství (v průběhu praxe na pediatrii), 6 let on-line poradna laktačního a výživového poradenství pro děti do 3. let (v průběhu praxe na pediatrii) a vedla jsem semináře pro nastávající maminky při Mateřském centru Chrudim.