Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Problémy s kojením u prvorodičky s desetidenním miminkem

Dotaz od: Martina
Datum přidání: 21. 11. 2016

Dobrý den paní Hutlová,

mám problémy s kojením, jsem prvorodička, mám 10ti denní dceru, narodila se s váhou 3050g, v porodnici šla s váhou dolů, nakonec jsme se sladily, pustili nás po 5ti dnech s váhou 2900g. Malá měla žloutenku, ale stačilo ji dávat jen k oknu, dodnes má ještě trošku zažloutlá bělma a obličej. Dnes jsem byla po 6ti dnech od propuštění u pediatričky a malá váží jen 2920g. Obrečela jsem to s tím, že jsem selhala. Pediatrička mi řekla, že kojím hrozně dlouho. Většinou půl hodiny u každého prsu, prakticky dokud mi bradavku nevyplivne, celou dobu mi přijde, že saje, občas u toho usne, ale pak vždycky pokračuje, nakonec si odříhne, občas ublinkne, občas má škytavku. K prsu se chytí okamžitě co ji přiložím. Přikládám jí vždycky po probuzení, pak když pláče, je nevrlá.. pravidelnost v tom nemám. V porodnici nám říkali, že máme mít mimčo u prsu klidně hodinu, že to nevadí. Doktorka mi řekla, že maximálně 10 minut u každého prsu, že pak už jen žužlá a hraje si a nepije. Ale když jí vyndám po těch 10ti min. bradavku z pusy mlíko stříká všude okolo a malá by chtěla pořád sát.

Odpoveď od: Neznámý

A ještě k tomu UM, četla jsem že se má dávat po 3h, mám malou budit i v noci když bude spát nebo to nechat na ní a dát jí prostě až se probudí? A kdyby náhodou brečela, můžu ji v mezidobí těch 3h přiložit k prsu?

Odpoveď od: Neznámý

Znovu jdu pro radu. V pondělí jsem byla na kontrolním ultrazvuku a pro zbytek placenty v děloze jsem musela včera akutně na revizi v celkové narkóze, k tomujsem měla teploty a dostala jsem anitibiotika. Půjčila sem si odsávačku aby měla co pít během zákroku a po něm, odsávala jsem během kojení v pondělí a moc jsem toho nenasála, nakonec jen 90ml. Dnes den po zákroku mi úplně zmizelo mlíko, prsa mám úplně měkká, jak před otěhotněním, dceru přikládám často ale dnes celý den brečí, má asi hlad, už nevíme co s ní, když jsem zapnula odsávačku tak téměř nic neodsála, jsem zoufalá. Četla jsem, že 3kg miminko má vypít během dne 450ml ml mléka, to určitě nedostává. Přítel vyrazil pro umělé mléko, musíme jí dát najíst, úplně se kroutí, doufám, že se mi mléko obnoví a budu ji moct přikládat. Děláme dobře? Nezvykne si moc na to umělé z několika dávek? Moc děkuju za odpověď.. Martina

Odpověď odborníka

Hana Hutlová

Hana Hutlová

Dobrý večer, v žádném případě neházejte flintu do žita, jste krátkou dobu po porodu,je šance vše urovnat.
Zkuste při jednom kojení prostřídat prsa a to tak, že pravé 7 minut, pak levé 7 minut, znovu pravé 7 minut a znovu levé 7 minut, celé kojení bude hotové za půl hodiny, miminko by se mělo dostatečně napít a dostat se i k zadnímu mléku a prsa by měla být dostatečně stimulována.
V žádném případě jste neselhala, to si neříkejte, už jenom to, že jste mě oslovila, je známkou toho, že kojit chcete, že o to stojíte. Pokud nebude dávat žádný dokrm UM, sledujte u holčičky počurané plenky – mělo by jich být 6-8 bavlněných nebo 3 -4 jednorázové za 24 hodin.
Bylo by možná i vhodné zkontrolovat zda je kojení správné – podívejte se na seznam laktačních poradců, zda není v místě Vašeho bydliště.
Miminku vyhovte tak jako dosud, neomezujte ho v délce ani častosti kojení, pokud budete mít chuť můžete i mezi jednotlivými kojeními zkusit odstříkat a mléko střádat do mrazáku nebo nechat v lednici a případně použít, v lednici odstříkané mléko vydrží 24 hodin.
Napsala jsem zatím to nejdůležitější, v případě dalších dotazů klidně napište a budeme řešit dále konkrétněji.
Hezký večer a věřte sobě a svému miminku!Určitě je teď nutný větší dohled na d váhou a kojením, ale věřím, že to zvládnete, děláte pro to, co můžete.

Přidat odpověď

Mohlo by vám pomoci

Potřebujete pomoci?

Přidat dotaz
Redakce Mall Pro děti

Na vaše dotazy odpovídá Redakce Mall Pro děti

Jsme maminky a hledáme zajímavá témata o těhotenství, dětech, výchově i vztazích. Spolupracujeme s odborníky a s maminkami, které testují a představují produkty z našeho eshopu. ZAJÍMÁ VÁS NĚCO, PTEJTE SE...

Vymýšlíme tvoření, zábavu, tipy na výlety a těší nás, když vám můžeme představit nové značky i super akce.

Bc. Hana Šalandová

Na vaše dotazy odpovídá Bc. Hana Šalandová

Jsem registrovaná zdravotní sestra s více než dvacetiletou praxí v oboru medicíny na pozici zdravotní a dětské sestry.
Jsem certifikovaná laktační poradkyně.
Jsem odbornou poradkyní švýcarské společnosti Just.
Jsem matkou 3 dětí.

www.ponarozeni.cz