Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Nedostatek mléka

Dotaz od: Jana
Datum přidání: 24. 11. 2016

Dobrý den,

chtěla bych Vás znovu požádat o radu ohledně kojení. Mám pocit, že mám málo mléka. Máme pětitýdenního chlapečka. Dle kontrolního vážení u dětského doktora miminko přibírá. Podle instrukcí z nemocnice jsem dodržovala interval kojení 3 max. 4 hodiny. Ted už se snažím frekvenci krmení nechávat na miminku. Jeden den se miminko ke kojení hlásí samo po 2 až 3 hodinách, pauza mezi posledním nočním a prvním ranním kojením je 6,5 hod. Druhý den musím ale miminko budit, prospí skoro celý den a mám pocit, že nevypije vše co by mohlo, mléko ale neodsávám, pauza mezi posledním večerním a prvním ranním krmením je také přibližně 6 hodin. Následující den, kdy se chlapeček ke krmení opět hlásí sám mám pocit, že už mu večerní kojení nestačí. Po krmení pláče, strká si ruce do pusinky a když mu tam dám malíček, tak tahá. Do teď jsem se snažila kojit jedno krmení jedno prso, druhé kojení druhé. Kojit současně z obou prsou mám strach, abych mu při dalším kojení měla co dát. Chtěla bych Vás tedy požádat o radu, jak bych si mohla pro miminko zajistit dostatek mléka.

Děkuji za odpověď

Odpověď odborníka

Hana Hutlová

Hana Hutlová

Dobrý večer, píšete, že miminko přibírá, já bych neviděla nějaký problém podle toho co píšete, jediné k čemu bych měla výhrady jako laktační poradce je to, že Vám z porodnice doporučili kojit po 3-4 hodinách, nechápu, jak tohle někdo může ještě dneska říkat.
Ale Vy jste se zachovala jako správná maminka a miminku nyní dáváte, tak jak si řekne.Jeden den pije více, jede den pije méně – hlídejte si počurané plenky u miminka 3-4 jednorázové,6-8 bavlněných. Počet kojení by Vám neměl klesnout pod 6 kojení za 24 hodin.
Miminko je ještě malé, nemá ještě režim, pije a budí se jak potřebuje,klidně ho nechte spát delší dobu,ale počítejte pak s tím, že to miminko bude dohánět a bude třeba chtít pak hodině.
Pokud večer pláče, zkuste prostřídat obě prsa 2x po 7 minutách, celé kojení bude trvat 28minut, miminko se dostane i k zadnímu mléku a prsa jsou dostatečně stimulována.
Ještě jedna rada, miminkuje 5 týdnů, pokud bude déle spát, klidně můžete odstříkat 10,20,30 ml mléka,dávat do mrazáku na vrstvy, bude to pro vás taková pojistka, kdyby miminko mělo málo a mléko se stihne dotvořit nebojte.:)
Děkuji za dotaz a hezký večer!

Přidat odpověď

Mohlo by vám pomoci

Potřebujete pomoci?

Přidat dotaz
Redakce Mall Pro děti

Na vaše dotazy odpovídá Redakce Mall Pro děti

Jsme maminky a hledáme zajímavá témata o těhotenství, dětech, výchově i vztazích. Spolupracujeme s odborníky a s maminkami, které testují a představují produkty z našeho eshopu. ZAJÍMÁ VÁS NĚCO, PTEJTE SE...

Vymýšlíme tvoření, zábavu, tipy na výlety a těší nás, když vám můžeme představit nové značky i super akce.

Bc. Hana Šalandová

Na vaše dotazy odpovídá Bc. Hana Šalandová

Jsem registrovaná zdravotní sestra s více než dvacetiletou praxí v oboru medicíny na pozici zdravotní a dětské sestry.
Jsem certifikovaná laktační poradkyně.
Jsem odbornou poradkyní švýcarské společnosti Just.
Jsem matkou 3 dětí.

www.ponarozeni.cz