Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Nedostatek mléka

Dotaz od: Jana
Datum přidání: 24. 11. 2016

Dobrý den,

chtěla bych Vás znovu požádat o radu ohledně kojení. Mám pocit, že mám málo mléka. Máme pětitýdenního chlapečka. Dle kontrolního vážení u dětského doktora miminko přibírá. Podle instrukcí z nemocnice jsem dodržovala interval kojení 3 max. 4 hodiny. Ted už se snažím frekvenci krmení nechávat na miminku. Jeden den se miminko ke kojení hlásí samo po 2 až 3 hodinách, pauza mezi posledním nočním a prvním ranním kojením je 6,5 hod. Druhý den musím ale miminko budit, prospí skoro celý den a mám pocit, že nevypije vše co by mohlo, mléko ale neodsávám, pauza mezi posledním večerním a prvním ranním krmením je také přibližně 6 hodin. Následující den, kdy se chlapeček ke krmení opět hlásí sám mám pocit, že už mu večerní kojení nestačí. Po krmení pláče, strká si ruce do pusinky a když mu tam dám malíček, tak tahá. Do teď jsem se snažila kojit jedno krmení jedno prso, druhé kojení druhé. Kojit současně z obou prsou mám strach, abych mu při dalším kojení měla co dát. Chtěla bych Vás tedy požádat o radu, jak bych si mohla pro miminko zajistit dostatek mléka.

Děkuji za odpověď

Odpověď odborníka

Hana Hutlová

Hana Hutlová

Dobrý večer, píšete, že miminko přibírá, já bych neviděla nějaký problém podle toho co píšete, jediné k čemu bych měla výhrady jako laktační poradce je to, že Vám z porodnice doporučili kojit po 3-4 hodinách, nechápu, jak tohle někdo může ještě dneska říkat.
Ale Vy jste se zachovala jako správná maminka a miminku nyní dáváte, tak jak si řekne.Jeden den pije více, jede den pije méně – hlídejte si počurané plenky u miminka 3-4 jednorázové,6-8 bavlněných. Počet kojení by Vám neměl klesnout pod 6 kojení za 24 hodin.
Miminko je ještě malé, nemá ještě režim, pije a budí se jak potřebuje,klidně ho nechte spát delší dobu,ale počítejte pak s tím, že to miminko bude dohánět a bude třeba chtít pak hodině.
Pokud večer pláče, zkuste prostřídat obě prsa 2x po 7 minutách, celé kojení bude trvat 28minut, miminko se dostane i k zadnímu mléku a prsa jsou dostatečně stimulována.
Ještě jedna rada, miminkuje 5 týdnů, pokud bude déle spát, klidně můžete odstříkat 10,20,30 ml mléka,dávat do mrazáku na vrstvy, bude to pro vás taková pojistka, kdyby miminko mělo málo a mléko se stihne dotvořit nebojte.:)
Děkuji za dotaz a hezký večer!

Přidat odpověď

Mohlo by vám pomoct

Mgr. Kateřina Neubauerová

Píše Mgr. Kateřina Neubauerová

Úvazy vhodné pro nošení novorozence v šátku

Uvažujete o nošení miminka v šátku, ale nejste si jistá, jaký úvaz je do začátku nejvhodnější? Vznikají různé varianty úvazů, závislé od doby, jak dlouho miminko v šátku je. Ovládat všechny by bylo na úkor kvality nošení. Představíme vám základní úvaz... Celý článek

Vývoj miminka 3. měsíc: Zábava začíná! Těšte se na první společnou komunikaci

Konečně máte za sebou šestinedělí, hladina hormonů se ustálila a vy si můžete naplno užívat mateřských radostí. Miminko ve třetím měsíci se má čile k světu a začíná s vámi komunikovat. Celý článek

Bezplenková metoda funguje. „Ale nemusí vyhovovat každému,“ říká zkušená maminka

Bezplenková komunikační metoda neboli BKM je jeden z mnoha trendů „návratu ke kořenům“, které jsou v posledních letech mezi maminkami populární. Ty, které ji vyzkoušely, na ni obvykle nedají dopustit. Řada jiných ji však odsuzuje, často jen kvůli neznalosti. Celý článek

Potřebujete pomoci?

Přidat dotaz
Hana Hutlová

Na vaše dotazy odpovídá Hana Hutlová

Mám více než 20 let zkušeností s poradenstvím a péčí o děti. Působila jsem 1 rok na porodnickém oddělení, 5 let na ambulanci dětské neurologie, 7 let na novorozeneckém oddělenní, 22 let pediatrie na obvodě, 15 let laktační poradenství (v průběhu praxe na pediatrii), 6 let on-line poradna laktačního a výživového poradenství pro děti do 3. let (v průběhu praxe na pediatrii) a vedla jsem semináře pro nastávající maminky při Mateřském centru Chrudim.