Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Nedostatek mléka

Dotaz od: LJ
Datum přidání: 3. 1. 2017

Ráda bych se poradila ohledně kojení. Mám doma 5 týdenního chlapečka. Porod proběhl císařským řezem a mléko se spustilo 5. den. Ale od začátku je ho nedostatek. Snažím se dodržovat všechny zásady stravování, pití, jím homeopatika, piji kojící čaje. Jelikož po 14 dnech nepřibýval na váze doporučil pediatr kombinaci kojení s příkrmem.  Nejdříve jsme převažovali po každém kojení a doplňovali příkrm. Jelikož není miminko moc spavé, vyžadovalo krmení každou 1-1,5h a zdálo se mi, že se s příkrmem přestává u kojení snažit. Tak jsem zavedla taktiku, kojit, co to půjde. Když je vzhůru kojím téměř každou hodinu z obou (z každého 15-20min) a když už se u prsu vzteká nebo i po nakojení dává najevo, že má stále hlad doplním příkrm. Odsávačka je pro mne bolestivá a při  frekvenci kojení po hodině, nemám ani moc prostoru ji využít. Navíc s ni i při delší proluce vysaju maximálně 20 – 30ml. Mimčo si vytáhne při jednom kojení 25 – 60ml, ale aby se úplně najedl vyžaduje 90ml. Vychází mi, že podávám příkrm 5x denně. Za den kojím min. 10x, z toho v noci  3 až 4x. Ráda bych množství mateřského mléka zvýšila a snížila dávky UM, ale nevím co víc bych pro to měla dělat.

Odpověď odborníka

Hana Hutlová

Hana Hutlová

Dobrý večer, chválím Vás moc za Vaši snahu:).
Já bych Vám doporučila kojit při jednou kojení střídavě z obou prsou – a to tak, že by jste kojila z pravého 7 minut,pak levého 7 minut, pak znovu z pravého 7 minut a znovu z levého 7 minut. Obě prsa prostřídáte tedy 2x, celé kojení bude trvat 28-30minut, miminko by mělo prsa dostatečně vyprázdnit, prsa budou maximálně stimulována a miminko by se mělo dostat spolehlivě i k zadnímu mléku.Pokud se Vám miminko do půl hodiny vzbudí dokrmte ho. Počet kojení jak píšete je dostatečný, chápu proto, že už není moc prostor na odstříkávání, přes to, kdyby miminko spalo déle, odstříkněte třeba 10-20 ml,jestli to půjde a dejte do ledničky a použijte na případný dokrm, když to nepůjde, nevadí, když budete kojit, jak jsem popsala výše měla by být prsa stimulována maximálně.
Držím palečky,ať se daří!

Přidat odpověď

Mohlo by vám pomoci

Potřebujete pomoci?

Přidat dotaz
Redakce Mall Pro děti

Na vaše dotazy odpovídá Redakce Mall Pro děti

Jsme maminky a hledáme zajímavá témata o těhotenství, dětech, výchově i vztazích. Spolupracujeme s odborníky a s maminkami, které testují a představují produkty z našeho eshopu. ZAJÍMÁ VÁS NĚCO, PTEJTE SE...

Vymýšlíme tvoření, zábavu, tipy na výlety a těší nás, když vám můžeme představit nové značky i super akce.

Bc. Hana Šalandová

Na vaše dotazy odpovídá Bc. Hana Šalandová

Jsem registrovaná zdravotní sestra s více než dvacetiletou praxí v oboru medicíny na pozici zdravotní a dětské sestry.
Jsem certifikovaná laktační poradkyně.
Jsem odbornou poradkyní švýcarské společnosti Just.
Jsem matkou 3 dětí.

www.ponarozeni.cz