Jak zkrátit uspávání ve 2,5 letech?

Dotaz od: Martina
Datum přidání: 14. 10. 2015

Dobry večer, mám syna 2,5 roku. Donedávna s nami spal v ložnici v postýlce, někdy výjimečne v posteli např. při nemoci. Dnes už má svuj pokojíček a velkou postel, nicméně nechce sám usínat. Večerní ritual máme stále stejný, večeře, koupání, mazání, knížka, mazlení a pak vyžaduje, aby u nej někdo byl, drzel ho za ruku dokud neusne (nekdy i hodinu a pul), kdyz se snažíme pod nejakou zaminkou odejit, tak prijde za nami nebo si sam rozsviti a hraje si. Vydrzi opravdu dlouho. V noci se pak probudi a kontroluje, jestli tam jsme kdyz ne, tak place, takze s nim manzel nebo ja spime v detskem pokoji. Odpoledne spi cca 1,5 a to usina sice take se mnou, ale rychleji a bez problemu. Predem dekuji za odpoved

Odpověď odborníka

Hana Hutlová

Hana Hutlová

Dobrý den, Váš syn se brání spát v pokojíčku sám, vyhovovalo mu to více s vámi v ložnici, proto teď nastala situace, kterou popisujete.
Já se specializuji na kojení, laktační poradenství a výživu dětí do 3 let, nicméně mohu Vám nabídnout něco z mé praxe.
V tomto věku dítě již velice dobře chápe, pokuste se mu vysvětlit, že už je velké, proto má svůj pokojíček, že už není miminko a že k vám do ložnice se může přijít pomazlit až bude ráno a bude světlo.
Vyberte mu do pokojíčku nějakou plyšovou hračku, která s ním bude chodit spát a bude to jeho kamarád. Spaní a usínání je potřeba naučit, ale pravidla musíte určit vy jako rodiče ne dítě – přečíst pohádku pomazlit, zhasnout a spát, bude to na Vás zkoušet, ale buďte důslední a uvidíte, že se to povede. Když zhasnete, slibte mu, že se tam budete chodit dívat a dělejte to.
Večer bych se snažila dítě zklidnit volnější činností, aby nebylo před spaním moc akční.
Když se v noci vzbudí a přijde k vám, trpělivě ho odveďte do pokojíčku, nechte otevřené dveře a jděte zase k sobě, jedině tak budete úspěšní.
Určitě existuje i ta možnost, vrátit vše ke starému, ale bude to podle dítěte, ne podle rodičů.
Přeji hezký den!

Přidat odpověď

Mohlo by vám pomoci

Miminko pláče a je neklidné. 3 tipy, jak uklidnit a utišit miminko

Všichni rodiče, kteří se těší z narození potomka si přejí, aby bylo zdravé, prospívalo, bylo spokojené, dostatečně spalo a nic mu nechybělo. Někdy se ale stává, že je novorozeně neklidné a jsme nuceni přemýšlet, čím to je a jak mu pomoci. Vyloučíme-li bolesti Celý článek

Potřebujete pomoci?

Přidat dotaz
Hana Hutlová

Na vaše dotazy odpovídá Hana Hutlová

Mám více než 20 let zkušeností s poradenstvím a péčí o děti. Působila jsem 1 rok na porodnickém oddělení, 5 let na ambulanci dětské neurologie, 7 let na novorozeneckém oddělenní, 22 let pediatrie na obvodě, 15 let laktační poradenství (v průběhu praxe na pediatrii), 6 let on-line poradna laktačního a výživového poradenství pro děti do 3. let (v průběhu praxe na pediatrii) a vedla jsem semináře pro nastávající maminky při Mateřském centru Chrudim.

Redakce Proděti.cz

Na vaše dotazy odpovídá Redakce Proděti.cz

Jsme maminky a hledáme zajímavá témata o těhotenství, dětech, výchově i vztazích. Spolupracujeme s odborníky a s maminkami, které testují a představují produkty z našeho eshopu. ZAJÍMÁ VÁS NĚCO, PTEJTE SE...

Vymýšlíme tvoření, zábavu, tipy na výlety a těší nás, když vám můžeme představit nové značky i super akce.