Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Jak zkrátit uspávání ve 2,5 letech?

Dotaz od: Martina
Datum přidání: 14. 10. 2015

Dobry večer, mám syna 2,5 roku. Donedávna s nami spal v ložnici v postýlce, někdy výjimečne v posteli např. při nemoci. Dnes už má svuj pokojíček a velkou postel, nicméně nechce sám usínat. Večerní ritual máme stále stejný, večeře, koupání, mazání, knížka, mazlení a pak vyžaduje, aby u nej někdo byl, drzel ho za ruku dokud neusne (nekdy i hodinu a pul), kdyz se snažíme pod nejakou zaminkou odejit, tak prijde za nami nebo si sam rozsviti a hraje si. Vydrzi opravdu dlouho. V noci se pak probudi a kontroluje, jestli tam jsme kdyz ne, tak place, takze s nim manzel nebo ja spime v detskem pokoji. Odpoledne spi cca 1,5 a to usina sice take se mnou, ale rychleji a bez problemu. Predem dekuji za odpoved

Odpověď odborníka

Hana Hutlová

Hana Hutlová

Dobrý den, Váš syn se brání spát v pokojíčku sám, vyhovovalo mu to více s vámi v ložnici, proto teď nastala situace, kterou popisujete.
Já se specializuji na kojení, laktační poradenství a výživu dětí do 3 let, nicméně mohu Vám nabídnout něco z mé praxe.
V tomto věku dítě již velice dobře chápe, pokuste se mu vysvětlit, že už je velké, proto má svůj pokojíček, že už není miminko a že k vám do ložnice se může přijít pomazlit až bude ráno a bude světlo.
Vyberte mu do pokojíčku nějakou plyšovou hračku, která s ním bude chodit spát a bude to jeho kamarád. Spaní a usínání je potřeba naučit, ale pravidla musíte určit vy jako rodiče ne dítě – přečíst pohádku pomazlit, zhasnout a spát, bude to na Vás zkoušet, ale buďte důslední a uvidíte, že se to povede. Když zhasnete, slibte mu, že se tam budete chodit dívat a dělejte to.
Večer bych se snažila dítě zklidnit volnější činností, aby nebylo před spaním moc akční.
Když se v noci vzbudí a přijde k vám, trpělivě ho odveďte do pokojíčku, nechte otevřené dveře a jděte zase k sobě, jedině tak budete úspěšní.
Určitě existuje i ta možnost, vrátit vše ke starému, ale bude to podle dítěte, ne podle rodičů.
Přeji hezký den!

Přidat odpověď

Mohlo by vám pomoci

Potřebujete pomoci?

Přidat dotaz
Redakce Proděti.cz

Na vaše dotazy odpovídá Redakce Proděti.cz

Jsme maminky a hledáme zajímavá témata o těhotenství, dětech, výchově i vztazích. Spolupracujeme s odborníky a s maminkami, které testují a představují produkty z našeho eshopu. ZAJÍMÁ VÁS NĚCO, PTEJTE SE...

Vymýšlíme tvoření, zábavu, tipy na výlety a těší nás, když vám můžeme představit nové značky i super akce.

Bc. Hana Šalandová

Na vaše dotazy odpovídá Bc. Hana Šalandová

Jsem registrovaná zdravotní sestra s více než dvacetiletou praxí v oboru medicíny na pozici zdravotní a dětské sestry.
Jsem certifikovaná laktační poradkyně.
Jsem odbornou poradkyní švýcarské společnosti Just.
Jsem matkou 3 dětí.

www.ponarozeni.cz