Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Neklidné miminko po kojení,velký jedlík

Dotaz od: Kateřina
Datum přidání: 2. 8. 2015

Dobrý den.Již jednou jste mi poradila,proto se na Vás znovu obracím.Mám 3 týdenního syna.Je to velmi šikovné miminko, hned po narození dobře pil, brzy jsem měla dost mléka, hned třetí den po narození začal přibývat na váze.Krmím zatím nepříliš pravidelně – po 2-4 hodinách.Jak kdy.To mě neznepokojuje.Ale:někdy se Štěpánek jakoby splaší -nakrmím ho,on u toho tak po 15 minutách usne,ale když ho položím do postýlky, začne se kroutit ,až se rozpláče, chvíli ho nosím a on si začne strkat hladově celé pěsti do pusy.Když mu zkusím dát jíst – velmi ochotně dalších plných 15 minut pije.Takhle to dokola opakujeme v zhruba 45 minutových intervalech třeba 2-4 hodiny.Pak teprve se uklidní a usne. Někdy mezitím část vyblinká.Ale nic jiného nezabere.Fakt má asi hlad.Jak poznám, co se děje?Zda mám mléka málo nebo je slabé? Za jak dlouho se obnoví? Někdy se bojím, že už tam nic nemám, že mu nemám co dát.Ale nakonec něco asi vyždímá . Děkuji předem za odpověď a vůbec za Vaši bezva poradnu a pružné odpovědi.

Odpověď odborníka

Hana Hutlová

Hana Hutlová

Dobrý den Katko, jste v období šestinedělí, které je plné novinek,je to období zmatečné, chaotické, nehledejte v něm nějaký režim a řád, ten se dostaví až kolem 2 – 3 měsíce.
Štěpánek, je šikovný kluk a chová se zcela přirozeně, to že si strká pěstičky do pusinky, i když je najedený – je normální, protože je to jednání reflexivní, které přetrvává do konce 3.měsíce, miminko má hledací reflex, takže když si objeví ručičku začne si ji cpát do pusinky a sát, protože mu to tak velí mozek, přestože je najedený a jíst by nepotřeboval.Je lepší, když si saje ručku než kdyby měl dudlík.
Co se týče toho popisovaného kojení – není to nic neobvyklého, je to stav dočasný a upraví se, miminko se napije méně, pak se chce dopít a vypije toho příliš, tak si zbytek vyblinkne a nic se neděje, nebojte se a důvěřujte svému miminku, mateřským mlékem mu nikdy neublížíte.
Slabé mléko neexistuje, složení mateřského mléka se přizpůsobuje momentálním potřebám dítěte, v tom je jeho úžasnost a jedinečnost, pokud budete kojit nebo kojíte, tak jak píšete, tak se nemusíte obávat nedostatku mléka, dbejte na správnou polohu miminka při kojení, aby sání bylo správné a efektivní.
Miminko je někdy neklidné třeba tím, že vypilo více předního mléka, které má hodně laktosy a to může dělat bolesti bříška, je důl., aby dítě vypilo i zadní mléko – tzn., aby bylo u prsa dostatečně dlouhou dobu, aby jste ho rychle nestřídala na prso druhé.
Pokud se miminko vzbudí znovu do půl hodiny ke kojení, považuje se to za jedno krmení, nikoliv za nové.
Katko, je třeba si uvědomit také to, že miminko bylo devět měsíců u Vás v bříšku, bylo na Vás zvyklé mít Vás pořád při sobě a najednou je samo ve své postýlce a ono mu je smutno a chce být u své milované maminky…
Přeji vám hodně úspěchů, klid a trpělivost a uvidíte, že vše bude v pohodě , protože klidné a spokojené miminko je výsledek klidné a spokojené maminky.

Přidat odpověď

Mohlo by vám pomoci

Potřebujete pomoci?

Přidat dotaz
Redakce Mall Pro děti

Na vaše dotazy odpovídá Redakce Mall Pro děti

Jsme maminky a hledáme zajímavá témata o těhotenství, dětech, výchově i vztazích. Spolupracujeme s odborníky a s maminkami, které testují a představují produkty z našeho eshopu. ZAJÍMÁ VÁS NĚCO, PTEJTE SE...

Vymýšlíme tvoření, zábavu, tipy na výlety a těší nás, když vám můžeme představit nové značky i super akce.

Bc. Hana Šalandová

Na vaše dotazy odpovídá Bc. Hana Šalandová

Jsem registrovaná zdravotní sestra s více než dvacetiletou praxí v oboru medicíny na pozici zdravotní a dětské sestry.
Jsem certifikovaná laktační poradkyně.
Jsem odbornou poradkyní švýcarské společnosti Just.
Jsem matkou 3 dětí.

www.ponarozeni.cz