Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Svědivý ekzém

Dotaz od: Ropková
Datum přidání: 15. 12. 2015

Dobrý den paní Hutlová,

obracím se na Vás po doporučení slečny Martinkové. Mám 3 měsíční holčičku, asi od prvního měsíce jí vyrazila vyrážka. Nejprve na čele, pak to postupovalo níže do obličeje a ve výsledku má suché celé tělíčko – nohy, ruce, bříško – vyjma místa pod plenkou a zádíček. Plně kojím a můj jídelníček se sestával z běžných potravin jako je kuřecí maso, jogurty, tvrdý sýr, máslo, tmavé pečivo, z ovoce banány a jablka, ze zeleniny okurka, trochu rajčata a papriky, pak těstoviny, rýže, brambory, ze sladkostí spíše domácí pečené, piji bylinkové čaje, ovocné jen minimálně …. řekla bych, že můj jídelníček neobsahoval žádné velké alergeny a tohle jsou vážně potraviny, které jím, nic moc navíc. Nicméně vyrážka se neustále zhoršovala a naše pediatrička Terezce naordinovala kortikoidovou mast smíchat s Infadolanem. To samozřejmě pomohlo, ale vyrážka se přesunula do oblasti pod plenkou a na zádíčka. Léčbu teď dokončujeme tak, že mám mazat pouze obden. Ten den, kdy Terezku nemažu, se vyrážka zhorší. Evidentně ji to svědí a je kvůli tomu neklidná a škrábe se. Již týden po doporučení paní lékařky nejím nic, v čem je laktoza a lepek. Dieta zapříčinila, že Terezka kaká každý den (předtím jednou za 3 dny), ale zdá se mi, že to nemá na vyrážku žádný efekt. Dle mého názoru to vypadá na atopický ekzém (já i přítel jsme problémy s kůží v dětství měli též, pak to vymizelo). Už si nevím rady a strašně moc bych ji od toho chtěla pomoci. Slyšela jsem názor, že kožní problémy jsou výsledkem stravy a prostředí, ve kterém žijeme. Bydlíme ve starém domě, máme tu malého jorkšíra, který je údajně hypoalergenní a nutno zmínit, že topíme v kamnech, takže večer tu máme velice teplo. Netuším, zda to může mít vliv, ale proto prosím o Vaše laskavé posouzení a případnou radu, co s tím mohu udělat. Předem moc děkuji.

S pozdravem

Ropková

Odpoveď od: Neznámý

Dobry den,

a konopny olej je mozne uzivat jiz u takhle malych deti? A jaky?

Dekuji.

 

Eva S.

Odpoveď od: Neznámý

Dobrý den paní Hutlová,

velice děkuji za názor. S paní doktorkou to samozřejmě řešíme a snažíme se najít příčinu. Vyměnila jsem olejíček, začala prát v šetrnějším prášku na praní a minulý týden jsem začala držet tu dietu, která doufám, brzy zabere. Pokud nezabere, vyzkouším ten konopný olej.

Snažím se ji od toho pomoci, jak to jen jde. Všude se ptám, protože každý máme jiné zkušenosti a já věřím, že něco zabere.

Moc děkuji za rady a Váš čas.

Přeji krásné prožití vánočních svátků

Odpověď odborníka

Hana Hutlová

Hana Hutlová

Dobrý večer p.Ropková, já jsem dětská sestra,laktační poradce, tohle je už větší problém,který patří do rukou lékaře.
Nicméně mohu Vám napsat několik zkušeností z dob mé praxe na dětském středisku.
Z dotazu je patrné, že léčba kortikoidy není úplně Váš šálek čaje a upřímně řečeno, nedivím se. Sama píšete, že v den kdy ji namažete, je lepší, zmírní se potíže,ale neřeší se příčina.
Tady bych si dovolila právě zmínit radu z praxe.
Mohla by jste zkusit použít konopný olej jako očistu zevnitř, který pomohl děťátku jedné maminky z mého bývalého obvodu také se potýkala s atopickým ekzémem. Dávají se 3kapky konopného oleje denně do vlažného jídla – ve vašem případě bych kápla na lžičku a a přidala mateřské mléko.
Vhodné by byly i koupele v otrubách,lze koupit ve zdravé výživě – to kůži celkově zklidňuje.
V místnosti by nemělo být přetopeno, pokud se Terezka zpotí nebo ji bude teplo, ekzém se zhorší.
P.Ropková, píšete, že máte starý dům, mělo by se popřemýšlet, zda by příčinou nemohla být plíseň nebo roztoči.
Pro Terezku je důležité, aby měla kůži stále mastnou, jinak to svědí a dítě je plačtivé.Existují mastě, olejíčky,je jich opravdu spousta včetně konopných, ale na každé děťátko působí jinak, asi by jste se měla poradit s p.doktorkou, protože něco lze napsat na recept, něco lze volně koupit (napadá mě např. Linola, Baumandol)
Přeji hezký večer, klidný předvánoční čas a hodně zdraví!

Přidat odpověď

Mohlo by vám pomoci

Potřebujete pomoci?

Přidat dotaz
Redakce Mall Pro děti

Na vaše dotazy odpovídá Redakce Mall Pro děti

Jsme maminky a hledáme zajímavá témata o těhotenství, dětech, výchově i vztazích. Spolupracujeme s odborníky a s maminkami, které testují a představují produkty z našeho eshopu. ZAJÍMÁ VÁS NĚCO, PTEJTE SE...

Vymýšlíme tvoření, zábavu, tipy na výlety a těší nás, když vám můžeme představit nové značky i super akce.

Bc. Hana Šalandová

Na vaše dotazy odpovídá Bc. Hana Šalandová

Jsem registrovaná zdravotní sestra s více než dvacetiletou praxí v oboru medicíny na pozici zdravotní a dětské sestry.
Jsem certifikovaná laktační poradkyně.
Jsem odbornou poradkyní švýcarské společnosti Just.
Jsem matkou 3 dětí.

www.ponarozeni.cz