Je vhodná kupovaná zelenina pro přípravu koj.stravy,kdy dát maso

Dotaz od: Danka
Datum přidání: 31. 1. 2015

Dobrý den,
Chtěla bych se zeptat, jak správně krmit svého chlapečka.Je mu pět a půl měsíce a začínáme zavádět příkrm.Teď začíná papat brambory+mrkev+brokolici, papá hezky a moc mu to chutná.Problém je, že nevím, co má papat dál.Jakou zeleninu mám ještě dávat a kdy začít s masem?Přečetla jsem si toho docela dost, ale pořád to nechápu.Nemohla by jste mi udělat takový malý vzorek jídelníčku?Bojím se, abych neudělala něco špatně.Ještě bych se chtěla zeptat, jestli je to s příkrmy připravenými doma opravdu tak špatné. Moc Vám děkuji Danka

Odpověď odborníka

Hana Hutlová

Hana Hutlová

Dobrý den, zeleninová polévka by měla obsahovat vždy alespoň čtyři druhy zeleniny, nový druh se přidává po jednom, aby jste viděla event.negativní reakci dítěte.
Zeleninu můžete volit jakoukoliv – pozor na rajče, papriku, celer, čím aromatičtější zelenina či ovoce, tím větší možnost alerg.reakce.
S masem začněte asi tak po dvou až třech týdnech co budete jíst zeleninovou polévku, maso by zpočátku mělo být kuřecí, krůtí, králičí, pak můžete klidně i telecí nebo i hovězí.
Danuško, nemějte strach z vaření, není to žádná věda.
Když bude miminko dobře baštit, můžete třeba udělat br.kaši špenát žloutek nebo rozvařit rýži, podusit játra malinko přidat másla a máte játra s rýží, můžete udělat. br. kaši ,mleté maso a třeba duš. mrkev.
Když se Vám nebude chtít vařit klidně můžete koupit jídla hotová – Hipp, Hami, pro děti od 7.měsíce mají i větší kousky, takže se děti učí kousat a rozmělňovat potravu, což je taky důležité.
Já jsem nikdy netvrdila, že příkrmy udělané doma jsou špatné, ale pouze jsem zdůraznila, že nevěřím zelenině a ovoci kupované v hypermarketech, pro jejich vysoký obsah škodlivin.
Dneska existují prodejny zdravé výživy, kde lze koupit kvalitní ovoce i zeleninu od drobných soukromých pěstitelů.
Danuško, jídelníček by Vám mohla nabídnout vaše paní doktorka, existují různé drobné brožurky, kde byste mohla čerpat informace, nejsou tam třeba přímo recepty, ale jsou tam uvedené počty porcí pro daný věk, vhodné a nevhodné potraviny pro daná období, myslím, že na Vašem dětském středisku je určitě také mají a nebojte si o ně říct.
Pokud byste si chtěla opatřit nějakou kuchařku dětských jídel, doporučovala bych české autory.
Snad byla moje odpověď dostačující.Přeji hodně zdraví a miminku dobrou chuť!
| x |

Přidat odpověď

Mohlo by vám pomoct

Kojení do dvou let dítěte? Co je a není v normě...

Dříve bylo kojení dětí normální až do 4 let, ale v posledním století se začalo kojení omezovat, mohou za to předsudky, názory okolí a v neposlední řadě uspěchanost doby. Pro maminku má dlouhodobé kojení velký význam...Časné odstavení je spojováno s výchovou... Celý článek

Vývoj miminka 8. měsíc: Děťátko zkouší lézt po čtyřech a zvládne se samo posadit

Jak to jen utíká, každý měsíc udělá vaše dítko neuvěřitelné pokroky. Na konci osmého měsíce se už většina dětí dokáže sama posadit a začíná se učit lézt po čtyřech. To bude teprve jízda… Celý článek

Jak na opruzeniny u miminka? Jde to se jim vyhnout

Plenky provázejí většinu dětí do dvou let, často i o něco déle. Jsou základní výbavou, bez které se neobejde téměř žádná domácnost s malým dítětem. Jejich používání je snadné, ale přesto skrývá jedno nebezpečí. Strašák jménem opruzeniny je věrným společníkem.. Celý článek

Potřebujete pomoci?

Přidat dotaz
Hana Hutlová

Na vaše dotazy odpovídá Hana Hutlová

Mám více než 20 let zkušeností s poradenstvím a péčí o děti. Působila jsem 1 rok na porodnickém oddělení, 5 let na ambulanci dětské neurologie, 7 let na novorozeneckém oddělenní, 22 let pediatrie na obvodě, 15 let laktační poradenství (v průběhu praxe na pediatrii), 6 let on-line poradna laktačního a výživového poradenství pro děti do 3. let (v průběhu praxe na pediatrii) a vedla jsem semináře pro nastávající maminky při Mateřském centru Chrudim.