Roční dítě přestalo jíst zelenino-masové pokrmy

Dotaz od: Petra P.
Datum přidání: 17. 9. 2015

Dobrý den Hanko, chtěla bych se na Vás obrátit s dotazem ohledně mého ročního chlapečka. Když jsem v pátem měsíci začala zavádět příkrmy, tak je jedl bez problémů. Když jsem začala přidávat ovoce, tak už mu tolik nechutnali. Teď je mu skoro rok a vůbec nechce oběd. Také úplně přestal jíst kaše, které mu moc chutnali. Asi před měsícem nechtěl vůbec nic ze lžičky, tak jsem nakrájela chleba s žervé a dala to před něj a on začal jíst sám. Teď už ze lžičky zase jí, ale jen jogurt nebo přesnídávku. Přijde mi, že prostě tuší, že teď to bude oběd a prostě si ze lžičky ten oběd nevezme. I když mu teď vařím podobná jídla jako jím já k obědu. Můžete mi prosím poradit, jak ho opět nadchnout pro tento typ jídla. Moc děkuji!

Odpověď odborníka

Hana Hutlová

Hana Hutlová

Dobrý den, mezi 8. – 10.měsícem věku může již dítě chtít jíst samo, umožněte mu to, objevuje nové dovednosti a prospívá to jeho celkovému rozvoji.
V praxi to vypadá tak, že při podávání jídla, dáte dítěti do ruky také lžičku, ať to zkouší samo, ale mezi tím ho krmíte. Zkuste jíst i s ním, aby měl ve Vás vzor. Buďte trpělivá, na dítě nespěchejte a jídlo mu nenuťte.
Podle toho co píšete, se zdá chlapeček šikovný a určitě to zvládnete v krátkém čase.
To, že nechce kaše, by nevadilo, mohl se jich přejíst, klidně je na čas vynechte, můžete je nahradit mlékem, které odpovídá jeho věku.

Přidat odpověď

Mohlo by vám pomoct

Kojení do dvou let dítěte? Co je a není v normě...

Dříve bylo kojení dětí normální až do 4 let, ale v posledním století se začalo kojení omezovat, mohou za to předsudky, názory okolí a v neposlední řadě uspěchanost doby. Pro maminku má dlouhodobé kojení velký význam...Časné odstavení je spojováno s výchovou... Celý článek

Vývoj miminka 8. měsíc: Děťátko zkouší lézt po čtyřech a zvládne se samo posadit

Jak to jen utíká, každý měsíc udělá vaše dítko neuvěřitelné pokroky. Na konci osmého měsíce se už většina dětí dokáže sama posadit a začíná se učit lézt po čtyřech. To bude teprve jízda… Celý článek

Jak na opruzeniny u miminka? Jde to se jim vyhnout

Plenky provázejí většinu dětí do dvou let, často i o něco déle. Jsou základní výbavou, bez které se neobejde téměř žádná domácnost s malým dítětem. Jejich používání je snadné, ale přesto skrývá jedno nebezpečí. Strašák jménem opruzeniny je věrným společníkem.. Celý článek

Potřebujete pomoci?

Přidat dotaz
Hana Hutlová

Na vaše dotazy odpovídá Hana Hutlová

Mám více než 20 let zkušeností s poradenstvím a péčí o děti. Působila jsem 1 rok na porodnickém oddělení, 5 let na ambulanci dětské neurologie, 7 let na novorozeneckém oddělenní, 22 let pediatrie na obvodě, 15 let laktační poradenství (v průběhu praxe na pediatrii), 6 let on-line poradna laktačního a výživového poradenství pro děti do 3. let (v průběhu praxe na pediatrii) a vedla jsem semináře pro nastávající maminky při Mateřském centru Chrudim.