lepek v příkrmech

Dotaz od: Ell
Datum přidání: 24. 9. 2015

Dobrý den,

mám celiakii  a mé dcerce je 6 měsíců,od které doby ji můžu přidávat do jídla lepek

můžu ji dávat i bílý jogurt ,rýži a rybu?A od kdy můžu nechávat v příkrmech větší kousky( i když nemá dítě zuby)

 

děkuji za odpověď

Odpověď odborníka

Hana Hutlová

Hana Hutlová

Dobrý den, lepek je doporučeno zavést mezi 4. – 7. měsícem a pokud možno ještě při kojení.
Podle doporučení WHO se doporučuje plně kojit do ukončeného šestého měsíce, pak zavést lepek – můžete ve formě kaše nebo piškotů, též můžete třeba rozvařit těstoviny, rýži určitě můžete dávat taky. S rybami nemusíte čekat až do jednoho roku, jak se doporučovalo dříve, můžete zavést dříve a začněte rybami sladkovodními.Jogurt bych dala mezi 7 – 8 měsícem, teď budete zavádět jednotlivé druhy zeleniny, lepek, maso, ovoce, tak ono Vám to tak časově vyjde.
V období 6 měsíců, má dítě tzv. senzitivní periodu – to je období, kdy je dítě schopno přijímat drobné kousky ve stravě, i když ještě nemá zoubky.Toto období trvá zhruba měsíc, pak zmizí a objeví se znovu kolem roku věku dítěte. Pokud budete nyní dlouho mixovat, může se stát, že toto období nyní propásnete a budete pak muset čekat na to další.
Maminky pak bývají netrpělivé a nešťastné, že miminko se v 10 měsících dáví kousky, proto doporučuji mixovat stravu tak 14 dní a pak nechat drobnější kousky – propasírovat přes cedník nebo rozmačkat vidličkou.
Takže s příkrmy směle začněte včetně lepku bez ohledu na Vaší dg celiakie.
Přeji hezký den a dcerce dobrou chuť!

Přidat odpověď

Mohlo by vám pomoci

Potřebujete pomoci?

Přidat dotaz
Hana Hutlová

Na vaše dotazy odpovídá Hana Hutlová

Mám více než 20 let zkušeností s poradenstvím a péčí o děti. Působila jsem 1 rok na porodnickém oddělení, 5 let na ambulanci dětské neurologie, 7 let na novorozeneckém oddělenní, 22 let pediatrie na obvodě, 15 let laktační poradenství (v průběhu praxe na pediatrii), 6 let on-line poradna laktačního a výživového poradenství pro děti do 3. let (v průběhu praxe na pediatrii) a vedla jsem semináře pro nastávající maminky při Mateřském centru Chrudim.

Redakce Proděti.cz

Na vaše dotazy odpovídá Redakce Proděti.cz

Jsme maminky a hledáme zajímavá témata o těhotenství, dětech, výchově i vztazích. Spolupracujeme s odborníky a s maminkami, které testují a představují produkty z našeho eshopu. ZAJÍMÁ VÁS NĚCO, PTEJTE SE...

Vymýšlíme tvoření, zábavu, tipy na výlety a těší nás, když vám můžeme představit nové značky i super akce.