Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Závádění příkrmu

Dotaz od: Petra
Datum přidání: 2. 10. 2015

Dobrý  den Hani,

potřebuji poradit ohledně příkrmů. Mám 6 měsíční holčičku a dnes je to 14 dní co jsme začaly s příkrmy. Ze začátku to vypadalo nadějně, Emička byla nadšená, ale po pár dnech se začala rozčilovat. Nechá si dát jídlo do pusinky, ale pak pusinku odmítá zavřít a „vrčí“ na mě s výrazem ať to dám pryč. V lepším případě ji to začne vytíkat koutky úst ven, v tom horším jí to zateče do krku a začne se dávit, protože to prostě nespolkne. Takhle zvládneme 3, 4 lžičky než se začne vztekat, pak jí to už nenutím. Zatím měla mrkev, brambor, dýni a teď jsem na radu zkusila rozvařenou rýži. Vyzkoušeli jsme i různé konzistence. Nechávám ji vždy tak 3, 4 dny zvyknout na tu chuť, ale bez výsledku. S kojením jsme neměly žádný problém a pořád je plně kojená.

Děkuji za radu, přeji krásný den a pohodový víkend.

S pozdravem Petra

Odpověď odborníka

Hana Hutlová

Hana Hutlová

Dobrý večer Petro, napíšu Vám několik rad, které by se měly dodržovat při zavádění příkrmů. Píšete, že ze začátku baštila dcerka dobře – nebyl tam pak nějaký negativní podnět, který by způsobil změnu? Třeba hluk, úlek, změna prostředí, spěchali jste nebo tam měla větší kousek, který by ji dávil?
Při nabízení příkrmu, by dítě mělo na jídlo vidět, lžička by se měla dávat na střed jazyka, miminku může nějaký čas trvat, než se naučí pomocí rtů sebrat jídlo ze lžičky, posunout do úst a polknout, to že jídlo vyplivne nemusí znamenat, že jí to nechutná, ale prostě to neumí.
Petro, pro miminko je to něco nového, chce to opravdu velikou dávku trpělivosti, určitě je dobře, že ji do jídla nenutíte, zkuste jiný druh potraviny, dítě povzbuzujte, mluvte na ně.
Babičkovská rada je zkusit rozvařit do zeleninového předkrmu hrušku, jídlo získá takovou navinulou chuť a dětem to zachutná. Nevím, jestli kupujete nebo vaříte, ale zkuste event. oboje. Holčičce je šest měsíců, můžete zkusit třeba zeleninový vývar s nudlemi, jestli ten by ji nenadchnul :).
Přeji hezký večer a dcerce dobrou chuť!

Přidat odpověď

Mohlo by vám pomoct

Mgr. Kateřina Neubauerová

Píše Mgr. Kateřina Neubauerová

Úvazy vhodné pro nošení novorozence v šátku

Uvažujete o nošení miminka v šátku, ale nejste si jistá, jaký úvaz je do začátku nejvhodnější? Vznikají různé varianty úvazů, závislé od doby, jak dlouho miminko v šátku je. Ovládat všechny by bylo na úkor kvality nošení. Představíme vám základní úvaz... Celý článek

Bezplenková metoda funguje. „Ale nemusí vyhovovat každému,“ říká zkušená maminka

Bezplenková komunikační metoda neboli BKM je jeden z mnoha trendů „návratu ke kořenům“, které jsou v posledních letech mezi maminkami populární. Ty, které ji vyzkoušely, na ni obvykle nedají dopustit. Řada jiných ji však odsuzuje, často jen kvůli neznalosti. Celý článek

Vývoj miminka 3. měsíc: Zábava začíná! Těšte se na první společnou komunikaci

Konečně máte za sebou šestinedělí, hladina hormonů se ustálila a vy si můžete naplno užívat mateřských radostí. Miminko ve třetím měsíci se má čile k světu a začíná s vámi komunikovat. Celý článek

Potřebujete pomoci?

Přidat dotaz
Hana Hutlová

Na vaše dotazy odpovídá Hana Hutlová

Mám více než 20 let zkušeností s poradenstvím a péčí o děti. Působila jsem 1 rok na porodnickém oddělení, 5 let na ambulanci dětské neurologie, 7 let na novorozeneckém oddělenní, 22 let pediatrie na obvodě, 15 let laktační poradenství (v průběhu praxe na pediatrii), 6 let on-line poradna laktačního a výživového poradenství pro děti do 3. let (v průběhu praxe na pediatrii) a vedla jsem semináře pro nastávající maminky při Mateřském centru Chrudim.