Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Odmítání UM

Dotaz od: Iva
Datum přidání: 8. 12. 2015

Dobrý den Hani,

ráda bych Vás požádala o radu ohledně výživy své roční holčičky. Cca před 14 dny jsem ji přestala kojit. Odstaveni proběhlo v klidu a přišlo mi, že to snad ani nezaregistrovala. Jde o to, že jí moc nechutná Sunar. Tuto značku jsem vybrala neboť vyhovovala staršímu synovi, ale dcera ze Sunaru nadšená není. Zkoušela jsem různé lahve a dávala jsem jí mléko i lžicí, vypije však vždy maximálně 150 ml většinou o něco méně. UM dostává ráno. Dopoledne má 150  ml bílého jogurtu, večer 200 ml mléčné kaše a během dne 1-2x půl pečiva s máslem nebo nějakým sýrem. Nevím, zda je takové množství mléčné stravy dostačující a mám v sunaru pokračovat? Je vhodné na našem místě vyzkoušet i jiné značky?  Vím, že každé dítě je jiné, ale zajímá mě Váš názor zda může změna značky UM naši situaci vyřešit. Bylo mi také doporučeno nahradit UM kravským mlékem, ale přijde mi to ještě brzy.

Předem děkuji za Váš čas a odpověď Iva

Odpověď odborníka

Hana Hutlová

Hana Hutlová

Dobrý večer Ivo, po jednom roce by dítě mělo vypít asi 300ml mléka denně.
Tím, že dáváte na noc kaši, která obsahuje kojenecké mléko a zhruba tou 150 Sunaru ráno, by výše zmiňované množství bylo pokryto. Dáváte i jogurty, pečivo s máslem, tak by vápníku mělo mít dítě dostatek.
Můžete zkusit do Sunaru rozmixovat třeba banán a udělat koktejl.
Nevím, jestli má smysl zkoušet jiné UM, já mám pocit, že díky mléčnému tuku je Sunar pro větší děti chuťově nejlepší.
Pokud máte ve svém okolí kamarádku, která dává třeba Nutrilon, zkuste od ní jednu dávku a uvidíte, ale já bych celé balení nekupovala jenom proto, aby jste to vyzkoušela.
Co se týče podávání kravského mléka, po jednom roce by ho již mohlo, mělo by to být mléko plnotučné.
Ivo, pokud bude dcerka pít alespoň to co pije teď, zůstala bych u Sunaru. Na běžné vaření – např. třeba do bramborové kaše, bych převařené kravské mléko použila.
Přeji hezký večer a klidný předvánoční čas!

Přidat odpověď

Mohlo by vám pomoct

Noční kojení aneb co vás může zajímat

Maminky v naší poradně Proděti.cz často řeší otázku nočního kojení. Jak často kojit, jak dlouho v noci kojit, jak staré děti v noci ještě kojit? Budit na noční kojení? Na tyto a další otázky vám odpoví laktační poradkyně Hana Hutlová. Celý článek

Vývoj miminka 5. měsíc: Období komunikace je tady, miminko vnímá už i detaily

Pátý měsíc se nese ve znamení pronikání do světa. Miminko je už pěkně čilé, neustále se pohybuje, umí se překulit na záda, a pokud mu nabídnete hračku, natáhne se pro ni. Celý článek

Trápí vaše miminko ublinkávání? Poradíme vám, co pomáhá na reflux

V prvních týdnech a měsících života může vaše miminko trápit mnoho obtíží, od koliky až po ublinkávání. To podle průzkumů trápí až polovinu miminek. Dobrá zpráva je, že ublinkávání časem odezní. Celý článek

Potřebujete pomoci?

Přidat dotaz
Hana Hutlová

Na vaše dotazy odpovídá Hana Hutlová

Mám více než 20 let zkušeností s poradenstvím a péčí o děti. Působila jsem 1 rok na porodnickém oddělení, 5 let na ambulanci dětské neurologie, 7 let na novorozeneckém oddělenní, 22 let pediatrie na obvodě, 15 let laktační poradenství (v průběhu praxe na pediatrii), 6 let on-line poradna laktačního a výživového poradenství pro děti do 3. let (v průběhu praxe na pediatrii) a vedla jsem semináře pro nastávající maminky při Mateřském centru Chrudim.