Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Odmítání UM

Dotaz od: Iva
Datum přidání: 8. 12. 2015

Dobrý den Hani,

ráda bych Vás požádala o radu ohledně výživy své roční holčičky. Cca před 14 dny jsem ji přestala kojit. Odstaveni proběhlo v klidu a přišlo mi, že to snad ani nezaregistrovala. Jde o to, že jí moc nechutná Sunar. Tuto značku jsem vybrala neboť vyhovovala staršímu synovi, ale dcera ze Sunaru nadšená není. Zkoušela jsem různé lahve a dávala jsem jí mléko i lžicí, vypije však vždy maximálně 150 ml většinou o něco méně. UM dostává ráno. Dopoledne má 150  ml bílého jogurtu, večer 200 ml mléčné kaše a během dne 1-2x půl pečiva s máslem nebo nějakým sýrem. Nevím, zda je takové množství mléčné stravy dostačující a mám v sunaru pokračovat? Je vhodné na našem místě vyzkoušet i jiné značky?  Vím, že každé dítě je jiné, ale zajímá mě Váš názor zda může změna značky UM naši situaci vyřešit. Bylo mi také doporučeno nahradit UM kravským mlékem, ale přijde mi to ještě brzy.

Předem děkuji za Váš čas a odpověď Iva

Odpověď odborníka

Hana Hutlová

Hana Hutlová

Dobrý večer Ivo, po jednom roce by dítě mělo vypít asi 300ml mléka denně.
Tím, že dáváte na noc kaši, která obsahuje kojenecké mléko a zhruba tou 150 Sunaru ráno, by výše zmiňované množství bylo pokryto. Dáváte i jogurty, pečivo s máslem, tak by vápníku mělo mít dítě dostatek.
Můžete zkusit do Sunaru rozmixovat třeba banán a udělat koktejl.
Nevím, jestli má smysl zkoušet jiné UM, já mám pocit, že díky mléčnému tuku je Sunar pro větší děti chuťově nejlepší.
Pokud máte ve svém okolí kamarádku, která dává třeba Nutrilon, zkuste od ní jednu dávku a uvidíte, ale já bych celé balení nekupovala jenom proto, aby jste to vyzkoušela.
Co se týče podávání kravského mléka, po jednom roce by ho již mohlo, mělo by to být mléko plnotučné.
Ivo, pokud bude dcerka pít alespoň to co pije teď, zůstala bych u Sunaru. Na běžné vaření – např. třeba do bramborové kaše, bych převařené kravské mléko použila.
Přeji hezký večer a klidný předvánoční čas!

Přidat odpověď

Mohlo by vám pomoct

Mgr. Kateřina Neubauerová

Píše Mgr. Kateřina Neubauerová

Úvazy vhodné pro nošení novorozence v šátku

Uvažujete o nošení miminka v šátku, ale nejste si jistá, jaký úvaz je do začátku nejvhodnější? Vznikají různé varianty úvazů, závislé od doby, jak dlouho miminko v šátku je. Ovládat všechny by bylo na úkor kvality nošení. Představíme vám základní úvaz... Celý článek

Vývoj miminka 3. měsíc: Zábava začíná! Těšte se na první společnou komunikaci

Konečně máte za sebou šestinedělí, hladina hormonů se ustálila a vy si můžete naplno užívat mateřských radostí. Miminko ve třetím měsíci se má čile k světu a začíná s vámi komunikovat. Celý článek

Bezplenková metoda funguje. „Ale nemusí vyhovovat každému,“ říká zkušená maminka

Bezplenková komunikační metoda neboli BKM je jeden z mnoha trendů „návratu ke kořenům“, které jsou v posledních letech mezi maminkami populární. Ty, které ji vyzkoušely, na ni obvykle nedají dopustit. Řada jiných ji však odsuzuje, často jen kvůli neznalosti. Celý článek

Potřebujete pomoci?

Přidat dotaz
Hana Hutlová

Na vaše dotazy odpovídá Hana Hutlová

Mám více než 20 let zkušeností s poradenstvím a péčí o děti. Působila jsem 1 rok na porodnickém oddělení, 5 let na ambulanci dětské neurologie, 7 let na novorozeneckém oddělenní, 22 let pediatrie na obvodě, 15 let laktační poradenství (v průběhu praxe na pediatrii), 6 let on-line poradna laktačního a výživového poradenství pro děti do 3. let (v průběhu praxe na pediatrii) a vedla jsem semináře pro nastávající maminky při Mateřském centru Chrudim.