Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

odmítání jídla

Dotaz od: silvie
Datum přidání: 28. 12. 2015

Dobrý den, měla bych dotaz mám syna rok a půl, nechce jíst maso v žádné formě ,odmítá ho, nechce jíst pravidelně, má den kdy hodně jí a den kdy nechce vzít do sebe nic, opak jídla ale zase hodně pije čaje, mléko.

Odpověď odborníka

Hana Hutlová

Hana Hutlová

Dobrý den, maso dítě potřebuje, obsahuje vitaminy skupiny B, železo, tyto látky jsou důležité pro krvetvorbu. Nedostatek může vést k chudokrevnosti, nechutenství, poruchám růstu.
To, že dítě odmítá maso, může být i kvůli tomu, že je hutné, nedokáže ho rozkousat resp. rozmělnit. Zkuste udělat z masa oblíbené masové kuličky – třeba s rýží a rajskou omáčkou. Maso vybírejte libové a krátké, aby jste ho dobře rozvařila doměkka.
Rok a půlleté dítě by mělo mít jídlo 5x denně – snídaně, svačina, oběd, svačina, večeře. Mezi tím by nemělo dostat nic jiného – žádné „jídlo do ruky“, aby se naučilo správným stravovacím návykům. Dělejte to i za cenu toho, že některé jídlo nesní nebo ho bude odmítat.
Dítě může mít kolem druhého roku období vzdoru, takže to zkouší i u jídla.
Mléka by měl synek vypít v tomto období tak 300 ml – ideálně ráno ke snídani a odpoledne na svačinu ( ale to je na Vás jak to vyhovuje).
Tekutin by měl vypít 100 ml na kg váhy a den- takže dítě vážící 10kg má vypít za 24 hodin zhruba 1l tekutin.
Buďte důsledná, obrňte se trpělivostí a jistě se vše k dobrému obrátí. Nabízejte dítěti menší porce, zkuste mu jídlo zajímavě upravit – jíme i očima

Přidat odpověď

Mohlo by vám pomoct

Noční kojení aneb co vás může zajímat

Maminky v naší poradně Proděti.cz často řeší otázku nočního kojení. Jak často kojit, jak dlouho v noci kojit, jak staré děti v noci ještě kojit? Budit na noční kojení? Na tyto a další otázky vám odpoví laktační poradkyně Hana Hutlová. Celý článek

Trápí vaše miminko ublinkávání? Poradíme vám, co pomáhá na reflux

V prvních týdnech a měsících života může vaše miminko trápit mnoho obtíží, od koliky až po ublinkávání. To podle průzkumů trápí až polovinu miminek. Dobrá zpráva je, že ublinkávání časem odezní. Celý článek

Informace o plenách v kostce

Čekáte miminko a jste bezradná s výběrem plen? Základní dělení plen pro děti je na jednorázové a látkové. Nabídka je opravdu velká. Každá z nich má své výhody a nevýhody a je jen na vás, čemu dáte přednost. V dnešním článku najdete základní informace... Celý článek

Potřebujete pomoci?

Přidat dotaz
Hana Hutlová

Na vaše dotazy odpovídá Hana Hutlová

Mám více než 20 let zkušeností s poradenstvím a péčí o děti. Působila jsem 1 rok na porodnickém oddělení, 5 let na ambulanci dětské neurologie, 7 let na novorozeneckém oddělenní, 22 let pediatrie na obvodě, 15 let laktační poradenství (v průběhu praxe na pediatrii), 6 let on-line poradna laktačního a výživového poradenství pro děti do 3. let (v průběhu praxe na pediatrii) a vedla jsem semináře pro nastávající maminky při Mateřském centru Chrudim.