Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

odmítání jídla

Dotaz od: silvie
Datum přidání: 28. 12. 2015

Dobrý den, měla bych dotaz mám syna rok a půl, nechce jíst maso v žádné formě ,odmítá ho, nechce jíst pravidelně, má den kdy hodně jí a den kdy nechce vzít do sebe nic, opak jídla ale zase hodně pije čaje, mléko.

Odpověď odborníka

Hana Hutlová

Hana Hutlová

Dobrý den, maso dítě potřebuje, obsahuje vitaminy skupiny B, železo, tyto látky jsou důležité pro krvetvorbu. Nedostatek může vést k chudokrevnosti, nechutenství, poruchám růstu.
To, že dítě odmítá maso, může být i kvůli tomu, že je hutné, nedokáže ho rozkousat resp. rozmělnit. Zkuste udělat z masa oblíbené masové kuličky – třeba s rýží a rajskou omáčkou. Maso vybírejte libové a krátké, aby jste ho dobře rozvařila doměkka.
Rok a půlleté dítě by mělo mít jídlo 5x denně – snídaně, svačina, oběd, svačina, večeře. Mezi tím by nemělo dostat nic jiného – žádné „jídlo do ruky“, aby se naučilo správným stravovacím návykům. Dělejte to i za cenu toho, že některé jídlo nesní nebo ho bude odmítat.
Dítě může mít kolem druhého roku období vzdoru, takže to zkouší i u jídla.
Mléka by měl synek vypít v tomto období tak 300 ml – ideálně ráno ke snídani a odpoledne na svačinu ( ale to je na Vás jak to vyhovuje).
Tekutin by měl vypít 100 ml na kg váhy a den- takže dítě vážící 10kg má vypít za 24 hodin zhruba 1l tekutin.
Buďte důsledná, obrňte se trpělivostí a jistě se vše k dobrému obrátí. Nabízejte dítěti menší porce, zkuste mu jídlo zajímavě upravit – jíme i očima

Přidat odpověď

Mohlo by vám pomoci

Jak vyzrát na spánek kojenců a batolat. Naslouchejte vlastní intuici

Usínání miminek patří k největším “strašákům” spojeným s mateřstvím. Nevyspaná matka bývá podrážděná a její sebevědomí v péči o dítě okamžitě klesá. Celý článek

Potřebujete pomoci?

Přidat dotaz
Redakce Mall Pro děti

Na vaše dotazy odpovídá Redakce Mall Pro děti

Jsme maminky a hledáme zajímavá témata o těhotenství, dětech, výchově i vztazích. Spolupracujeme s odborníky a s maminkami, které testují a představují produkty z našeho eshopu. ZAJÍMÁ VÁS NĚCO, PTEJTE SE...

Vymýšlíme tvoření, zábavu, tipy na výlety a těší nás, když vám můžeme představit nové značky i super akce.

Bc. Hana Šalandová

Na vaše dotazy odpovídá Bc. Hana Šalandová

Jsem registrovaná zdravotní sestra s více než dvacetiletou praxí v oboru medicíny na pozici zdravotní a dětské sestry.
Jsem certifikovaná laktační poradkyně.
Jsem odbornou poradkyní švýcarské společnosti Just.
Jsem matkou 3 dětí.

www.ponarozeni.cz