Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

jídelníček devítiměsíčního čipery

Dotaz od: Lucie
Datum přidání: 3. 1. 2016

Dobrý den, ráda bych se zeptala jak má vypadat jídelníček devítíměsíčního aktivního chlapečka, malý je kojený a k obědu běžně papá maso se zeleninou a přílohou, odpoledne dostává ovoce a po zbytek dne zatím vždy kojíme. Ráda bych kojení omezila pouze na večer a začla postupně přestávat ale nevím si rady co mu dát k snídani, svačince a odpoledne mezi přesnídávkou a večeří…malý chodí spinkat až okolo deváté hodiny, takže po poobědovém ovoci běžně má ještě dvě nebo tři jídla podle toho jak spinká. Je tolik jídel moc? Zoubky se nám začly klubat na štědrý den, takže žádné ,,kousací“ jídlo zatím nedostává. Mockrát Vám děkuji za radu a přeji mnoho zdraví,štěstí a úspěchů v novém roce.

Odpověď odborníka

Hana Hutlová

Hana Hutlová

Dobrý večer,v období 9.měsíců by dítě mělo mít 6 jídel denně – snídaně – ve Vašem případě kojení, svačinka – ovocné pyré – třeba jablíčko s banánem nebo jablečná pěna (očištěné jablko podusit rozmixovat nebo propasírovat, přidat trochu mléka nebo jogurtu a vyšlehat do pěny), oběd – masozeleninový příkrm, svačina – kojení nebo jogurt nebo chleba slabě potřený máslem a salátovou okurku (toto jídlo za předpokladu, že dítě sedí), večeře- kojení nebo kaše a kolem té 21.hodiny znovu kojení – to je vlastně 2.večeře, která je u dětí, které jsou „akčnější“. I tak se může dítě vzbudit ještě v průběhu noci na jedno kojení – dopřejte mu ho.
Jinak jídlo dítěti nemixujte, i když píšete, že zoubky vyrostly teď na Vánoce, zkuste pasírovat nebo mixovat nahrubo, ať jsou v jídle drobné kousíčky.
Pokud budete mít zájem podívejte si i na blog prodeti.cz, je tam podrobněji rozepsán stravovací režim pro děti do 1 roku.
Přeji vše nejlepší do nového roku!

Přidat odpověď

Mohlo by vám pomoct

Noční kojení aneb co vás může zajímat

Maminky v naší poradně Proděti.cz často řeší otázku nočního kojení. Jak často kojit, jak dlouho v noci kojit, jak staré děti v noci ještě kojit? Budit na noční kojení? Na tyto a další otázky vám odpoví laktační poradkyně Hana Hutlová. Celý článek

Vývoj miminka 5. měsíc: Období komunikace je tady, miminko vnímá už i detaily

Pátý měsíc se nese ve znamení pronikání do světa. Miminko je už pěkně čilé, neustále se pohybuje, umí se překulit na záda, a pokud mu nabídnete hračku, natáhne se pro ni. Celý článek

Trápí vaše miminko ublinkávání? Poradíme vám, co pomáhá na reflux

V prvních týdnech a měsících života může vaše miminko trápit mnoho obtíží, od koliky až po ublinkávání. To podle průzkumů trápí až polovinu miminek. Dobrá zpráva je, že ublinkávání časem odezní. Celý článek

Potřebujete pomoci?

Přidat dotaz
Hana Hutlová

Na vaše dotazy odpovídá Hana Hutlová

Mám více než 20 let zkušeností s poradenstvím a péčí o děti. Působila jsem 1 rok na porodnickém oddělení, 5 let na ambulanci dětské neurologie, 7 let na novorozeneckém oddělenní, 22 let pediatrie na obvodě, 15 let laktační poradenství (v průběhu praxe na pediatrii), 6 let on-line poradna laktačního a výživového poradenství pro děti do 3. let (v průběhu praxe na pediatrii) a vedla jsem semináře pro nastávající maminky při Mateřském centru Chrudim.