jídelníček devítiměsíčního čipery

Dotaz od: Lucie
Datum přidání: 3. 1. 2016

Dobrý den, ráda bych se zeptala jak má vypadat jídelníček devítíměsíčního aktivního chlapečka, malý je kojený a k obědu běžně papá maso se zeleninou a přílohou, odpoledne dostává ovoce a po zbytek dne zatím vždy kojíme. Ráda bych kojení omezila pouze na večer a začla postupně přestávat ale nevím si rady co mu dát k snídani, svačince a odpoledne mezi přesnídávkou a večeří…malý chodí spinkat až okolo deváté hodiny, takže po poobědovém ovoci běžně má ještě dvě nebo tři jídla podle toho jak spinká. Je tolik jídel moc? Zoubky se nám začly klubat na štědrý den, takže žádné ,,kousací“ jídlo zatím nedostává. Mockrát Vám děkuji za radu a přeji mnoho zdraví,štěstí a úspěchů v novém roce.

Odpověď odborníka

Hana Hutlová

Hana Hutlová

Dobrý večer,v období 9.měsíců by dítě mělo mít 6 jídel denně – snídaně – ve Vašem případě kojení, svačinka – ovocné pyré – třeba jablíčko s banánem nebo jablečná pěna (očištěné jablko podusit rozmixovat nebo propasírovat, přidat trochu mléka nebo jogurtu a vyšlehat do pěny), oběd – masozeleninový příkrm, svačina – kojení nebo jogurt nebo chleba slabě potřený máslem a salátovou okurku (toto jídlo za předpokladu, že dítě sedí), večeře- kojení nebo kaše a kolem té 21.hodiny znovu kojení – to je vlastně 2.večeře, která je u dětí, které jsou „akčnější“. I tak se může dítě vzbudit ještě v průběhu noci na jedno kojení – dopřejte mu ho.
Jinak jídlo dítěti nemixujte, i když píšete, že zoubky vyrostly teď na Vánoce, zkuste pasírovat nebo mixovat nahrubo, ať jsou v jídle drobné kousíčky.
Pokud budete mít zájem podívejte si i na blog prodeti.cz, je tam podrobněji rozepsán stravovací režim pro děti do 1 roku.
Přeji vše nejlepší do nového roku!

Přidat odpověď

Mohlo by vám pomoct

Kojení do dvou let dítěte? Co je a není v normě...

Dříve bylo kojení dětí normální až do 4 let, ale v posledním století se začalo kojení omezovat, mohou za to předsudky, názory okolí a v neposlední řadě uspěchanost doby. Pro maminku má dlouhodobé kojení velký význam...Časné odstavení je spojováno s výchovou... Celý článek

Vývoj miminka 8. měsíc: Děťátko zkouší lézt po čtyřech a zvládne se samo posadit

Jak to jen utíká, každý měsíc udělá vaše dítko neuvěřitelné pokroky. Na konci osmého měsíce se už většina dětí dokáže sama posadit a začíná se učit lézt po čtyřech. To bude teprve jízda… Celý článek

Jak na opruzeniny u miminka? Jde to se jim vyhnout

Plenky provázejí většinu dětí do dvou let, často i o něco déle. Jsou základní výbavou, bez které se neobejde téměř žádná domácnost s malým dítětem. Jejich používání je snadné, ale přesto skrývá jedno nebezpečí. Strašák jménem opruzeniny je věrným společníkem.. Celý článek

Potřebujete pomoci?

Přidat dotaz
Hana Hutlová

Na vaše dotazy odpovídá Hana Hutlová

Mám více než 20 let zkušeností s poradenstvím a péčí o děti. Působila jsem 1 rok na porodnickém oddělení, 5 let na ambulanci dětské neurologie, 7 let na novorozeneckém oddělenní, 22 let pediatrie na obvodě, 15 let laktační poradenství (v průběhu praxe na pediatrii), 6 let on-line poradna laktačního a výživového poradenství pro děti do 3. let (v průběhu praxe na pediatrii) a vedla jsem semináře pro nastávající maminky při Mateřském centru Chrudim.