Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

jídelníček devítiměsíčního čipery

Dotaz od: Lucie
Datum přidání: 3. 1. 2016

Dobrý den, ráda bych se zeptala jak má vypadat jídelníček devítíměsíčního aktivního chlapečka, malý je kojený a k obědu běžně papá maso se zeleninou a přílohou, odpoledne dostává ovoce a po zbytek dne zatím vždy kojíme. Ráda bych kojení omezila pouze na večer a začla postupně přestávat ale nevím si rady co mu dát k snídani, svačince a odpoledne mezi přesnídávkou a večeří…malý chodí spinkat až okolo deváté hodiny, takže po poobědovém ovoci běžně má ještě dvě nebo tři jídla podle toho jak spinká. Je tolik jídel moc? Zoubky se nám začly klubat na štědrý den, takže žádné ,,kousací“ jídlo zatím nedostává. Mockrát Vám děkuji za radu a přeji mnoho zdraví,štěstí a úspěchů v novém roce.

Odpověď odborníka

Hana Hutlová

Hana Hutlová

Dobrý večer,v období 9.měsíců by dítě mělo mít 6 jídel denně – snídaně – ve Vašem případě kojení, svačinka – ovocné pyré – třeba jablíčko s banánem nebo jablečná pěna (očištěné jablko podusit rozmixovat nebo propasírovat, přidat trochu mléka nebo jogurtu a vyšlehat do pěny), oběd – masozeleninový příkrm, svačina – kojení nebo jogurt nebo chleba slabě potřený máslem a salátovou okurku (toto jídlo za předpokladu, že dítě sedí), večeře- kojení nebo kaše a kolem té 21.hodiny znovu kojení – to je vlastně 2.večeře, která je u dětí, které jsou „akčnější“. I tak se může dítě vzbudit ještě v průběhu noci na jedno kojení – dopřejte mu ho.
Jinak jídlo dítěti nemixujte, i když píšete, že zoubky vyrostly teď na Vánoce, zkuste pasírovat nebo mixovat nahrubo, ať jsou v jídle drobné kousíčky.
Pokud budete mít zájem podívejte si i na blog prodeti.cz, je tam podrobněji rozepsán stravovací režim pro děti do 1 roku.
Přeji vše nejlepší do nového roku!

Přidat odpověď

Mohlo by vám pomoct

Mgr. Kateřina Neubauerová

Píše Mgr. Kateřina Neubauerová

Úvazy vhodné pro nošení novorozence v šátku

Uvažujete o nošení miminka v šátku, ale nejste si jistá, jaký úvaz je do začátku nejvhodnější? Vznikají různé varianty úvazů, závislé od doby, jak dlouho miminko v šátku je. Ovládat všechny by bylo na úkor kvality nošení. Představíme vám základní úvaz... Celý článek

Bezplenková metoda funguje. „Ale nemusí vyhovovat každému,“ říká zkušená maminka

Bezplenková komunikační metoda neboli BKM je jeden z mnoha trendů „návratu ke kořenům“, které jsou v posledních letech mezi maminkami populární. Ty, které ji vyzkoušely, na ni obvykle nedají dopustit. Řada jiných ji však odsuzuje, často jen kvůli neznalosti. Celý článek

Vývoj miminka 3. měsíc: Zábava začíná! Těšte se na první společnou komunikaci

Konečně máte za sebou šestinedělí, hladina hormonů se ustálila a vy si můžete naplno užívat mateřských radostí. Miminko ve třetím měsíci se má čile k světu a začíná s vámi komunikovat. Celý článek

Potřebujete pomoci?

Přidat dotaz
Hana Hutlová

Na vaše dotazy odpovídá Hana Hutlová

Mám více než 20 let zkušeností s poradenstvím a péčí o děti. Působila jsem 1 rok na porodnickém oddělení, 5 let na ambulanci dětské neurologie, 7 let na novorozeneckém oddělenní, 22 let pediatrie na obvodě, 15 let laktační poradenství (v průběhu praxe na pediatrii), 6 let on-line poradna laktačního a výživového poradenství pro děti do 3. let (v průběhu praxe na pediatrii) a vedla jsem semináře pro nastávající maminky při Mateřském centru Chrudim.