Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

vyživa u ditěte

Dotaz od: Veronika
Datum přidání: 6. 5. 2016

Dobrý den p. Hanko,

mé holčičce je 14.měsíců a  více jak 2 měsíce mi bojkotuje um,napřed jsem jí dávala nutrilon (kojila jsem do 8.měsíce s um) a potom jsme přešli na sunar ,ze začátku ji chutnal ,vypila denně kolem 600 ml,ale teď mi ztěží vypije přes den +-300ml.

na snidani ji dám mléko- stává před 8 hodinou,které vypije většinou 100ml a další jídlo odmítá, kolem 11.hod oběd,ten mi sní většinou celý – potom jde spát ,budí se kolem 14.30 většinou a svačinku mi sní  až před 16 hod.,výjmečně v 15.hod.( to má lipánek,tvaroháček nebo choc.bílý jogurt s ovocem) ,večeří kolem 19 hod( většinou nějakou mléčnou  kaši s ovocem),kolem 22.30 dostává mléko ve spánku,které vypije +- 200ml( nevím jestli nedělám chybu,ale kdybych ji ho nedala v tuto dobu,tak mi vypije pouze těch 100 ml ráno), tekutin i s mlékem vypije za den kolem 700ml,poraďte mi prosím,kde jsem udělala chybu s výživou ,( váží přes 10 kg)

děkuji moc za odpověď Veronika

Odpověď odborníka

Hana Hutlová

Hana Hutlová

Veroniko, další informace a vzorové jídelníčky najdete v mém článku http://blog.prodeti.cz/pro-deti/stravovaci-rezim-ditete-1-3-roky-priklady-jidelnicku/. Hezký den

Odpověď odborníka

Hana Hutlová

Hana Hutlová

Dobrý večer Veroniko, dívala jsem se do růstového grafu, holčička je na 50 percentilu, zdá se, že prospívá dobře.
Mléko by v jídelníčku dětí nemělo chybět, to je jasné, ale zkuste třeba podat mléko s mixovaným banánem, jahodami- udělat koktejl,zkuste pudink s ovocem.
V tomto věku by měla mít 5 jídel denně, větší jedlíci mají ještě 2.večeři a ti se dostanou na 6 porcí denně, což je též možné.
Tím, že jí v noci, se na těch 5 porcí dostane.
Já bych se snažila dodržet režim – snídaně-svačina-oběd-svačina-večeře, svačinky bych dávala malé, ale nevynechávala bych je.
Snídaně by měla zahrnovat obiloviny a mléko, při svačince bych nabídla různé druhy ovoce v kombinaci s jogurtem nebo dětskými sušenkami, na oběd, maso,zelenina, na odpolední svačinku mléčný koktejl, večer může dostat stejně tak kaši jako zeleninu s přílohou.
Verunko, buďte trpělivá, některé děti mléko odmítají, tak pak můžete dávat např.zakysané mléčné výrobky, které děti dobře tolerují a mléko zkusit zakomponovat do jídelníčku. Někdy maminky udělají pauzu v podávání mléka, po pár týdnech se vrátí a dítě ho pije.Nemyslím si, že něco děláte vyloženě špatně, ale zkuste nastolit pevnější stravovací režim.
Přeji hezký večer a děkuji za dotaz!

Přidat odpověď

Mohlo by vám pomoct

Noční kojení aneb co vás může zajímat

Maminky v naší poradně Proděti.cz často řeší otázku nočního kojení. Jak často kojit, jak dlouho v noci kojit, jak staré děti v noci ještě kojit? Budit na noční kojení? Na tyto a další otázky vám odpoví laktační poradkyně Hana Hutlová. Celý článek

Vývoj miminka 5. měsíc: Období komunikace je tady, miminko vnímá už i detaily

Pátý měsíc se nese ve znamení pronikání do světa. Miminko je už pěkně čilé, neustále se pohybuje, umí se překulit na záda, a pokud mu nabídnete hračku, natáhne se pro ni. Celý článek

Trápí vaše miminko ublinkávání? Poradíme vám, co pomáhá na reflux

V prvních týdnech a měsících života může vaše miminko trápit mnoho obtíží, od koliky až po ublinkávání. To podle průzkumů trápí až polovinu miminek. Dobrá zpráva je, že ublinkávání časem odezní. Celý článek

Potřebujete pomoci?

Přidat dotaz
Hana Hutlová

Na vaše dotazy odpovídá Hana Hutlová

Mám více než 20 let zkušeností s poradenstvím a péčí o děti. Působila jsem 1 rok na porodnickém oddělení, 5 let na ambulanci dětské neurologie, 7 let na novorozeneckém oddělenní, 22 let pediatrie na obvodě, 15 let laktační poradenství (v průběhu praxe na pediatrii), 6 let on-line poradna laktačního a výživového poradenství pro děti do 3. let (v průběhu praxe na pediatrii) a vedla jsem semináře pro nastávající maminky při Mateřském centru Chrudim.