vyživa u ditěte

Dotaz od: Veronika
Datum přidání: 6. 5. 2016

Dobrý den p. Hanko,

mé holčičce je 14.měsíců a  více jak 2 měsíce mi bojkotuje um,napřed jsem jí dávala nutrilon (kojila jsem do 8.měsíce s um) a potom jsme přešli na sunar ,ze začátku ji chutnal ,vypila denně kolem 600 ml,ale teď mi ztěží vypije přes den +-300ml.

na snidani ji dám mléko- stává před 8 hodinou,které vypije většinou 100ml a další jídlo odmítá, kolem 11.hod oběd,ten mi sní většinou celý – potom jde spát ,budí se kolem 14.30 většinou a svačinku mi sní  až před 16 hod.,výjmečně v 15.hod.( to má lipánek,tvaroháček nebo choc.bílý jogurt s ovocem) ,večeří kolem 19 hod( většinou nějakou mléčnou  kaši s ovocem),kolem 22.30 dostává mléko ve spánku,které vypije +- 200ml( nevím jestli nedělám chybu,ale kdybych ji ho nedala v tuto dobu,tak mi vypije pouze těch 100 ml ráno), tekutin i s mlékem vypije za den kolem 700ml,poraďte mi prosím,kde jsem udělala chybu s výživou ,( váží přes 10 kg)

děkuji moc za odpověď Veronika

Odpověď odborníka

Hana Hutlová

Hana Hutlová

Veroniko, další informace a vzorové jídelníčky najdete v mém článku http://blog.prodeti.cz/pro-deti/stravovaci-rezim-ditete-1-3-roky-priklady-jidelnicku/. Hezký den

Odpověď odborníka

Hana Hutlová

Hana Hutlová

Dobrý večer Veroniko, dívala jsem se do růstového grafu, holčička je na 50 percentilu, zdá se, že prospívá dobře.
Mléko by v jídelníčku dětí nemělo chybět, to je jasné, ale zkuste třeba podat mléko s mixovaným banánem, jahodami- udělat koktejl,zkuste pudink s ovocem.
V tomto věku by měla mít 5 jídel denně, větší jedlíci mají ještě 2.večeři a ti se dostanou na 6 porcí denně, což je též možné.
Tím, že jí v noci, se na těch 5 porcí dostane.
Já bych se snažila dodržet režim – snídaně-svačina-oběd-svačina-večeře, svačinky bych dávala malé, ale nevynechávala bych je.
Snídaně by měla zahrnovat obiloviny a mléko, při svačince bych nabídla různé druhy ovoce v kombinaci s jogurtem nebo dětskými sušenkami, na oběd, maso,zelenina, na odpolední svačinku mléčný koktejl, večer může dostat stejně tak kaši jako zeleninu s přílohou.
Verunko, buďte trpělivá, některé děti mléko odmítají, tak pak můžete dávat např.zakysané mléčné výrobky, které děti dobře tolerují a mléko zkusit zakomponovat do jídelníčku. Někdy maminky udělají pauzu v podávání mléka, po pár týdnech se vrátí a dítě ho pije.Nemyslím si, že něco děláte vyloženě špatně, ale zkuste nastolit pevnější stravovací režim.
Přeji hezký večer a děkuji za dotaz!

Přidat odpověď

Mohlo by vám pomoct

Kojení do dvou let dítěte? Co je a není v normě...

Dříve bylo kojení dětí normální až do 4 let, ale v posledním století se začalo kojení omezovat, mohou za to předsudky, názory okolí a v neposlední řadě uspěchanost doby. Pro maminku má dlouhodobé kojení velký význam...Časné odstavení je spojováno s výchovou... Celý článek

Vývoj miminka 8. měsíc: Děťátko zkouší lézt po čtyřech a zvládne se samo posadit

Jak to jen utíká, každý měsíc udělá vaše dítko neuvěřitelné pokroky. Na konci osmého měsíce se už většina dětí dokáže sama posadit a začíná se učit lézt po čtyřech. To bude teprve jízda… Celý článek

Jak na opruzeniny u miminka? Jde to se jim vyhnout

Plenky provázejí většinu dětí do dvou let, často i o něco déle. Jsou základní výbavou, bez které se neobejde téměř žádná domácnost s malým dítětem. Jejich používání je snadné, ale přesto skrývá jedno nebezpečí. Strašák jménem opruzeniny je věrným společníkem.. Celý článek

Potřebujete pomoci?

Přidat dotaz
Hana Hutlová

Na vaše dotazy odpovídá Hana Hutlová

Mám více než 20 let zkušeností s poradenstvím a péčí o děti. Působila jsem 1 rok na porodnickém oddělení, 5 let na ambulanci dětské neurologie, 7 let na novorozeneckém oddělenní, 22 let pediatrie na obvodě, 15 let laktační poradenství (v průběhu praxe na pediatrii), 6 let on-line poradna laktačního a výživového poradenství pro děti do 3. let (v průběhu praxe na pediatrii) a vedla jsem semináře pro nastávající maminky při Mateřském centru Chrudim.