Jak postupovat při zavádění příkrmů

Dotaz od: Kamila
Datum přidání: 24. 7. 2016

Dobrý den,vím, že na toto téma jste již odpovídala mnohokrát,většinu odpovědí jsem si pročetla,přesto bych si chtěla ještě ujasnit některé věci.Můj syn,kterému bylo půl roku,začal baštit příkrmy.Začala jsem mu je podávat pár dní před ukončeným 6.m,do té doby byl plně kojen.Náš pediatr nám zavádění příkrmů navrhoval již po ukončeném 4.m,což jsem neudělala, neboť syn dobře prospíval.Že prý se začíná zeleninou,od 5.m se přidavá ovoce, od 6.m maso-a to nejprve mořská ryba.Lepek mohou zastoupit piškoty či 2 lžičky mouky…Syn nyní jí skoro 14dní zeleninku,chci mu do ni přidat piskot a začít s masem.Dočetla jsem se, že nejlepší je hovězí či telecí-to by mělo být zastoupeno nejvíce.Kolem 7.m bych zařadila ovoce jako dopolední případně odpolední svačiny a o měsíc později třeba bílý jogurt a kaše.Zajímal by mě vás názor a dále to,zda mám podavát jiné tekutiny.Syna vzdy ješte po příkrmu dokojím a zkoušela jsem mu nabídnout převařenou kojeneckou vodu v parných dnech-pry by se měly dávat dalsí tekutiny se zavedením příkrmů.A do kolika měsíců věku dítěte mám koj.vodu převařet a vařit v ní?Děkuji za odpověd,nezlobte se za to množství textu…

Odpověď odborníka

Hana Hutlová

Hana Hutlová

Dobrý večer, vím, že dost pediatrů by se mnou nesouhlasilo nebo mi oponovalo, ale já mám zcela shodný názor s Vaším.
Do půl roku kojit, pokud je maminka i miminko spokojené, pak začít dávat zeleninu, nyní bych přidala maso – jakékoliv, nevyhýbala bych se hovězímu a v neposlední řadě ani rybám, ale rybu bych jako první masový příkrm nedávala. Pokud je dítě plně kojeno, má být zatíženo lepkem, je to ideální, takže klidně můžete už teď zkusit těstoviny, ovesné vločky, piškoty do ovoce, jak chcete a správně píšete. Jogurty stačí kolem 8 měsíce. Toto je doporučení Světové zdravotnické organizace a já se s ním plně ztotožňuji.
Na pití nabízejte vodu, je to ideální, když se vodu miminko naučí pít zvláště pak v horkých letních dnech.
Vaše děťátko je půlroční, nemuselo by zatím vodu mít, mělo by mu stačit kojení, ale pokud vodu občas nabídnete, nebude to na závadu :).Kojenecká voda by se měla používat do půl roku, pak to již není podmínka.
Přeji vše dobré a radost z prospívajícího miminka.

Přidat odpověď

Mohlo by vám pomoci

Potřebujete pomoci?

Přidat dotaz
Hana Hutlová

Na vaše dotazy odpovídá Hana Hutlová

Mám více než 20 let zkušeností s poradenstvím a péčí o děti. Působila jsem 1 rok na porodnickém oddělení, 5 let na ambulanci dětské neurologie, 7 let na novorozeneckém oddělenní, 22 let pediatrie na obvodě, 15 let laktační poradenství (v průběhu praxe na pediatrii), 6 let on-line poradna laktačního a výživového poradenství pro děti do 3. let (v průběhu praxe na pediatrii) a vedla jsem semináře pro nastávající maminky při Mateřském centru Chrudim.

Redakce Proděti.cz

Na vaše dotazy odpovídá Redakce Proděti.cz

Jsme maminky a hledáme zajímavá témata o těhotenství, dětech, výchově i vztazích. Spolupracujeme s odborníky a s maminkami, které testují a představují produkty z našeho eshopu. ZAJÍMÁ VÁS NĚCO, PTEJTE SE...

Vymýšlíme tvoření, zábavu, tipy na výlety a těší nás, když vám můžeme představit nové značky i super akce.