Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Správný jídelníček 8 měsíčního dítěte

Dotaz od: Jana
Datum přidání: 12. 9. 2016

Dobrý den, ráda bych se poradila ohledně výživy mé 8 měsíční dcery (8kg, 72cm). Malá je kojená a od 6. měsíce dáváme příkrmy. Od té doby vypadá naše strava následovně: Ráno cca 7:00 – kojení, 9:00 přesnídávka nebo ovoce (sní pouze pár lžiček), 11:00 kojení, 13:00 masozeleninový příkrm (cca 100ml), 15:30 kojení, 17:30 kaše (sní pouze cca 100ml), 19:00 kojení, 20:30 kojení a poslední dva týdny se budí poté každou půlhodinu, přicucne se na cca 5min a spí. Po půl hodině se to opakuje. A až nad ránem usne a spí cca 3 hodiny bez jídla. Zkoušela jsem pošiškat, dát dudlík (ten odmítá od narození), vzít k sobě do postele, ale nic nezabírá.

Ještě jsem zapomněla uvést, že přes den vypije cca 400ml čaje a cca 150ml vody.

Nevím, jestli je to špatně sestavenou výživou nebo jestli je to způsobeno zuby, které se derou, ale venku ještě nejsou. Jsme už obě vyčerpané a to se podepisuje i na náladě přes den. Prosím o jakoukoliv radu.

Předem děkuji.

S pozdravem

Odpověď odborníka

Hana Hutlová

Hana Hutlová

Dobrý večer,dávala jsem si Vaši dcerku do růstového grafu a prospívá velice dobře – co se týče délky je na 70 percentilu- patří spíše k delším dětem a co se týče hmotnosti je na 50 percentilu – ideální váha.
Co se týče jídelníčku o měsíční dítě by mělo mít snídani – kojení, svačinu – ovocný příkrm, k obědu masozeleninový příkrm, odpolední svačina – třeba jogurt, večeře kaše a druhá večeře kojení.Takhle by to bylo ideální, k tomu by ji stačilo přes den vypít tak 150 ml vody nebo čaje.
Noční buzení jak popisujete není od hladu, to by mohlo být tak 1x.
Zkuste k ní v noci nevstávat jen Vy domluvte se s někým z rodiny, aby Vám pomohl s dcerkou, aby jste k ní nevstával Vy, ale někdo jiný,holčičku jenom pohladit, aby věděla, že je někdo nablízku.Věřím, že jste vyčerpané obě, protože delší spánek vám chybí oběma,jste pak obě unavené vyčerpané.Nepomáhá ani společná postel,to jste vyzkoušeli, takže bych opravdu zkusila holčičku učit spát. Docela hezká a poučná je publikace Dětská nespavost od dr.Eastivila,pokud budete důslední holčička by se měla naučit spát.
Určitě může v tomto období mít na spánek vliv to, že rostou zoubky, docela dobrým preparátem, který znecitliví dásničky a miminko zklidní je Mundisal gel.
Děkuji za dotaz a přeji ať se brzo všichni vyspíte!

Odpoveď od: Denisa

Dobrý den,chtěla bych se poradit o správný jídelníček. Dceři teď bude za 14 dní 8 měsíců, narodila se o měsíc a pul dřív s váhou 1900 g a délkou 44 cm. Teď má 6,300 g a 63 cm. Vím ze je to na 8měsíční dítě málo. Jídlo ji dávám po 3 hodinách a bohužel ještě z lahve. Strava není pravidelna jindy sní víc jindy méně. Teď skoro vůbec nenabira. Jídelníček máme: ráno v 7:00- okolo 100 ml UM, v 10:00- okolo 10 ml UM, ve 12-13:00- masozeleninovy prikrm- většinou 80 ml někdy i 130 ml do lahve to ředím jeste vodou, v 16:00- 150-160 ml ovocné presnidavky někdy přidám i jogurt activii, 19:00- kaše ( sunarek) - někdy 80 ml někdy i 150 ml. Kolem 20:00- 20:30 chodí spát a spí az do 7 hod do rána. A poté vypije jen 80 ml UM. Dávám sunar premium 2. A vody vypije tak necelé 300 ml. Dělám něco špatně ? Moc děkuji za odpověď ;)

Odpoveď od: Denisa

Omlouvám se v 10:00- také okolo 100 ml UM

Odpoveď od: Sandra

Denisa: ja bych ji jeste v noci vzbudila a dala ji najist (mleko ci kasi), je prilis mala (mlada) na to, aby od 20 hod do 7 hod nejedla. Sama mam 7,5 mesicni dobre prospivajici dceru, ktera spi od pul 8 az 8 hod vecerni do 5 rano a budim ji jeste ve 23 hod, a dobre prospiva.

Odpoveď od: Eva Karabinova

Můj malej pomalu přibírá prosim piradte

Přidat odpověď

Mohlo by vám pomoci

6 rad, jak dítě naučit na vlastní postýlku

Situace, kdy se dítě v noci stěhuje do postele rodičů, je velmi častá. Dítě má totiž přirozenou touhu usínat u matky od narození, protože i ve spánku cítí matčin dech, teplo, má blízko zdroj potravy a tak se dostavuje pocit bezpečí. Celý článek

Potřebujete pomoci?

Přidat dotaz
Redakce Mall Pro děti

Na vaše dotazy odpovídá Redakce Mall Pro děti

Jsme maminky a hledáme zajímavá témata o těhotenství, dětech, výchově i vztazích. Spolupracujeme s odborníky a s maminkami, které testují a představují produkty z našeho eshopu. ZAJÍMÁ VÁS NĚCO, PTEJTE SE...

Vymýšlíme tvoření, zábavu, tipy na výlety a těší nás, když vám můžeme představit nové značky i super akce.

Bc. Hana Šalandová

Na vaše dotazy odpovídá Bc. Hana Šalandová

Jsem registrovaná zdravotní sestra s více než dvacetiletou praxí v oboru medicíny na pozici zdravotní a dětské sestry.
Jsem certifikovaná laktační poradkyně.
Jsem odbornou poradkyní švýcarské společnosti Just.
Jsem matkou 3 dětí.

www.ponarozeni.cz