Mléko při příkrmech

Dotaz od: Helena Urbanová
Datum přidání: 20. 9. 2016

Dobrý den paní Hutlová, ráda bych Vás poprosila o dotaz ohledně příkrmů. Dceři je 5 měsíců, příkrmy se chystám zavést v 6-ti měsících. Můj dotaz se týká mléka, které chci používat do přípravy kaší (rýžové, jáhelné, ovesné atd.) Ráda bych do kaší používala rostlinné mléko doma vyráběné – makové, kokosové, slunečnicové. Je to možné ? Nechci používat kojenecké umělé mléko. Zatím kojím a plánuji kojit dál, ale kdybych měla mléko do kaší odstříkávat, asi bych po nocích nedělala nic jiného. Jinak rostlinná mléka jsou k dostání v obchodu se zdravou výživou, ale myslím, že je tam již hodně dalších přídatných látek, které by pro miminko nemusely být prospěšné popř. vhodné. Nejsem vegetariánka a maso určitě budu dceři dávat. Ale s živočišným mlékem mám trochu problém … nejsem přesvědčena o jeho vhodnosti pro dítě, ani pro dospělého.  Moc děkuji za radu.

S pozdravem
Urbanová

Odpoveď od: Neznámý

Dobrý den,

moc děkuji za odpověď. Chtěla jsem se ještě zeptat, nevzpomínáte si, co to bylo za mléka, které ta maminka tenkrát kupovala ? U nás v obchodě se zdravou výživou mají jen trvanlivá (na obalu jsou psané konzervanty) – myslím, že to by pro miminko vhodné nebylo. Třeba si ta maminka kupovala nějaká čerstvější mléka, která ne tak dlouho vydrží, ale zase jsou pro dítě vhodnější. Ono jde o to, jestli půlroční miminko může mák, mandle, kokos… to nevím. Ale určitě by to mléko měla jen v malém množství do kaše …

Děkuji,

Urbanová

Odpověď odborníka

Hana Hutlová

Hana Hutlová

Dobrý den paní Urbanová, Váš dotaz je velice specifický a musím se přiznat, že jsem se s tímto nesetkala.
Měla jsem miminko v obvodě, kde maminka dávala kokosová, rýžová…mléka, která kupovala v prodejnách zdravé výživy, ale nikdy jsem se nesetkala s tím, že by si ho maminka vyráběla sama.
Asi jste již přesvědčená o dětských formulích, že je nechcete dávat, já bych se toho nebála, pokud dítě nemá nějaký problém s laktosou, ale toto je zcela na vás jak se rozhodnete dítě krmit.
Mohu Vám k tomu ještě napsat, že kaše nejsou v jídelníčku „povinné“, je to pořád mléčná porce, a kdyby miminku stačilo kojení, můžete klidně kojit a kaši nedávat ( není ani pravda, že děti po kaši lépe spí :)).
Přeji vše dobré a děkuji za dotaz!

Přidat odpověď

Mohlo by vám pomoci

Potřebujete pomoci?

Přidat dotaz
Hana Hutlová

Na vaše dotazy odpovídá Hana Hutlová

Mám více než 20 let zkušeností s poradenstvím a péčí o děti. Působila jsem 1 rok na porodnickém oddělení, 5 let na ambulanci dětské neurologie, 7 let na novorozeneckém oddělenní, 22 let pediatrie na obvodě, 15 let laktační poradenství (v průběhu praxe na pediatrii), 6 let on-line poradna laktačního a výživového poradenství pro děti do 3. let (v průběhu praxe na pediatrii) a vedla jsem semináře pro nastávající maminky při Mateřském centru Chrudim.

Redakce Proděti.cz

Na vaše dotazy odpovídá Redakce Proděti.cz

Jsme maminky a hledáme zajímavá témata o těhotenství, dětech, výchově i vztazích. Spolupracujeme s odborníky a s maminkami, které testují a představují produkty z našeho eshopu. ZAJÍMÁ VÁS NĚCO, PTEJTE SE...

Vymýšlíme tvoření, zábavu, tipy na výlety a těší nás, když vám můžeme představit nové značky i super akce.