Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Jídelníček

Dotaz od: Jana Hůrská
Datum přidání: 24. 7. 2017

Dobrý den paní Hutlová, moc děkuji za odpověď a pokud to nevadí, ráda bych se ještě na něco zeptala. Náš syn 9m je po nemoci a lečbě ATB, v moci a stolici se mu teď objevila bakterie klebsiella, během nemoci a po nemoci syn spatně pil a jedl, paní doktorka kvůli nedostatku tekutin zvažovala i hospitalizaci. Z prsu nyní odmítá pit, napije se jen ve spánku, přes den jsem začala dávat UM nebo odstříkané mléko, ale postupně pije mléko čím dál min, teď je to max. 50 ml na jedno krmení (začínal na 100 ml), přes den dávám mléko ráno a večer před spaním, dávala jsem i odpoledne, ale to vypil teď třeba jen 20 ml. Čaj během dne moc nechce, z lahvičky ho přestal pít, teď zkoušíme hrneček, ale tomu taky moc nedává, zkoušeli jsme lžičku, různá pitítka, čaj, vodu, štávy, ale zatím nic moc. V noci, když ho přikládám, vím, že se napije, na kojení se někdy napůl probudí, spíš ho přikládám automaticky, aby se napil. Bojím se totiž, aby neměl málo tekutin. Tápu ale v tom, jak mu mám dávat jíst, když ho večer kojím. V 8 m měl 72 cm a 10,5 kg, teď v 9m měl už 11,2 kg. Nevím, jestli se hmotnost zvedla poté, co jsem začala kojit v noci, a jestli mám hmotnost řešit, chlapeček už leze a pomalu se v postýlce staví na nožičky, takže nějaký pohyb snad má. Náš jídelníček nyní vypadá takto: 5-6 hod. kojení (když se nevzbudí) 8-9 hod. mléko z lahve ( nyní max. 50 ml) 10 hod. svačina (kousek ovoce plus chleba) 13 hod. masozeleninový příkrm ( 150-200 g) 16 hod. svačina (jogurt, přesnídávka plus jsem dávala mléko, posledně mi vypil jen 20 ml) 18:30-19 hod. večeře (kaše, jogurt, chleba) 20:30 hod. mléko před spaním (nyní max. 50 ml) 24 hod. kojení Chtěla bych se tedy zeptat, jestli mu mám přes den dávat mléko z lahvičky, i když vypije málo, je to aspoň něco, nebo jestli mám třeba jedno odpolední jídlo ubrat nebo to neřešit. V noci bych ho ráda ještě kojila, jestli máte ale pocit, že je to zbytečné, tak to zvážím. Navíc, nevím, jestli mám mléko odstříkávat, když ho během dne prcek vypije tak málo a zase se bojím, abych ho večer měla dost. Už to řeším hrozně dlouho a jsem z toho zmatená. Snad se v tom dotazu neztratíte. Děkuji za odpověď.

Odpověď odborníka

Hana Hutlová

Hana Hutlová

Dobrý večer paní Hurská, dívala jsem se do růstového grafu a podle údajů , které jste mi poskytla, patří chlapeček k velkým miminkům, asi bych váhu neřešila, myslím , že je to zbytečné, neboť se pohybuje kolem 70 percentilu :). Měl by mít 5-6 porcí jídla denně - snídani kojení nebo UM, svačina, pak oběd masozeleninový příkrm, svačina ( třeba ten jogurt), večeře (např. kaše ) a 2.večeře - kojení nebo UM. Pokud ještě kojíte v noci, má mléka dostatek, přes den bych neodstříkávala. Je vidět, že mléko mu stačí, proto odmítá UM , nepotřebuje ho. Podle jídelníčku, který jste mi popsala - snad jsem ho pochopila dobře-bych UM nedávala, zůstala bych u kojení podle chuti. Čaj mu v noci nedávejte, pokud je miminko zdravé a nestůně. Po obědě nabídněte na zapití čaj nebo vodu, buďte vděčná za každých 10 ml. Každá potravina obsahuje nějakou vodu, za normálních okolností by nemělo dojít k dehydrataci. Polévku dělejte řidší, do ovoce přidejte trochu čaje a dětské sušenky, je z toho u dětí velice oblíbená ovocná kaše . Snad jsem rozptýlila Vaše pochybnosti:) Přeji hezký večer !

Přidat odpověď

Mohlo by vám pomoci

Potřebujete pomoci?

Přidat dotaz
Redakce Mall Pro děti

Na vaše dotazy odpovídá Redakce Mall Pro děti

Jsme maminky a hledáme zajímavá témata o těhotenství, dětech, výchově i vztazích. Spolupracujeme s odborníky a s maminkami, které testují a představují produkty z našeho eshopu. ZAJÍMÁ VÁS NĚCO, PTEJTE SE...

Vymýšlíme tvoření, zábavu, tipy na výlety a těší nás, když vám můžeme představit nové značky i super akce.

Bc. Hana Šalandová

Na vaše dotazy odpovídá Bc. Hana Šalandová

Jsem registrovaná zdravotní sestra s více než dvacetiletou praxí v oboru medicíny na pozici zdravotní a dětské sestry.
Jsem certifikovaná laktační poradkyně.
Jsem odbornou poradkyní švýcarské společnosti Just.
Jsem matkou 3 dětí.

www.ponarozeni.cz